Men Janne har också ett extraknäck
Fotbollens förbundskapten, Janne Andersson, förlänger sitt kontrakt över EM 2024 i Tyskland skriver Svenska Fotbollförbundet på sin hemsida. ”Jag har världens bästa jobb”, säger Janne som tycks vara bra på att löneförhandla.
Janne, som är just Janne med fotbolls-Sverige, blev förbundskapten för A-landslaget efter EM 2016. Det nya kontraktet innebär också en löneförhöjning. Enligt Fotbollskanalen tjänade Andersson 5 378 636 kronor 2018. En rejäl ökning jämfört med 2017 då han tjänade 3 951 279 kronor. 2018 års lön innehåller säkerligen en rejäl bonus för VM-framgången i Ryssland.
- Jag brukar säga att jag har världens bästa jobb och det menar jag verkligen. När vi började diskutera förlängning fanns det inget tvivel för mig, säger han till hemsidan.
Peter Wettergren är assisterande förbundskapten. Han tjänade 2,7 miljoner kronor 2018. Hans nya kontrakt är inte klart. Stannar han också över EM 2024?
- Om det hade varit helt klart så hade det i sådana fall också kommunicerats , säger Förbundets generalsekreterare Håkan Sjöstrand.
Räkna med Wettergren
Frågan kan anses som klar. Wettergren fortsätter, säkert med en löneförhöjning även för honom, för Janne säger:
- Jag ser fram emot att tillsammans med mina medarbetare ta oss an de häftiga utmaningar som ligger framför oss.
Damernas förbundskapten Peter Gerhardsson tjänade 1,8 miljoner kronor 2018. Han blev förbundskapten i augusti 2017. Gerhardsson förlängde för en vecka sedan sitt kontrakt över VM 2023, som avgörs under sommaren.
Både Janne och Peter och deras assisterande förbundskaptener gick från april ned i löner med 20 procent på grund av Coronapandemin. Lönesänkningarna upphör den 31 maj.
Janne Andersson har för övrigt skaffat sig ett extraknäck – som tillfällig förbundskapten för städlandslaget.
Killarna i Skogås-Trångsunds FF P06 hade nyligen uppdraget att plocka skräp i sin närmiljö. Stämningen var minst sagt förväntansfull och gissningarna många när spelarna fick reda på att det inte var deras egen tränare som skulle leda städuppdraget. Nej, dagen till ära kom Janne Andersson och ansvarade för taktik, lagarbete och självklart miljön. Under städningen gick Skogås-Trångsunds FF P06 igenom närområdet och plockade allt skräp de hittade samtidigt som Janne guidade, coachade och peppade laget. Självklart hjälpte han också till att plocka skräp.
– Detta är en viktig fråga för mig. Dessutom är det ett bra tillfälle att träna på både lagarbete och att ta ansvar, säger Janne Andersson, en förbundskapten som är känd för att alltid städa landslagets omklädningsrum efter match.
Städningen är en del av Klara, färdiga, städa! – ett projekt med ICA och Städa Sverige där idrottsföreningar runt om i Sverige kan ansöka om att städa sin närmiljö och som tack få ett ofta välbehövligt tillskott till lagkassan. – Förra året var det 70 lag i 48 kommuner som engagerade sig i Klara, färdiga, städa! Tillsammans plockade de upp 13 ton skräp från naturen. Så detta gör verkligen skillnad, säger Josefin Warg, projektledare på Städa Sverige.
Projektet Klara, färdiga, städa! är finansierat av ICA Stiftelsen
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar