De själva fördelade jobbet
Det blev inte de långa knivarnas natt när Svenska bandyförbundet höll sitt årsmöte i Uppsala. Idrottens Affärer kunde på lördagsförmiddagen citera lokaltidningen TTELA som uppgav att Per-Anders ”Nöne” Gustafsson blir omvald och Jesper Kärrbrink blir vice ordförande. Valberedningen köpte förslaget vid årsmötet.
Herrarna träffades på lördagsförmiddagen före mötet och lade sedan fram till valberedningen hur de ville ha det..
-- Vi köpte konceptet. Per-Anders lovade att visa mer ödmjukhet, erkände att han gjort vissa misstag. Vi accepterade det och det här blir bäst för bandyn, säger Emma Kronberg i valberedningen.
Per-Anders ringde Jesper
Per-Anders avslöjar hur de kom fram till lösningen.
- Jag ringde Jesper i torsdags. Vi snackades vid, Jesper sa att styrelsen jobbade rätt och han var beredd att gå in i styrelsen och bli vice ordförande. Det här känns jättekul att det blev så, säger ”Nöne” till Idrottens Affärer.
Och du har lovat att bli ödmjuk?
- Det finns väl ett uns av sanning i kritiken mot mig och när det gäller umgänget med kvinnor gäller det att tänka sig för innan man säger nåt, säger Per-Anders i telefon till IA.
Han gjorde faktiskt en kvarts pudel i en TV-intervju med SVT Sport på fredagen:
- Jag är rak och vet vad jag vill med saker och ting. Sedan vet jag att min svaghet är att jag ibland säger saker på fel sätt och det måste jag definitivt försöka jobba på, sa han i TV.
- Jag är gammal idrottsman och ledare och är van att ta snabba lösningar och ibland kan det fel i hastigheten, säger Gustafsson till IA.
Ingen uppförsbacke nu
Jesper Kärrbrink är nöjd med uppgörelsen.
- Jag uppfattade att läget i ordförandefrågan var 50-50. Det hade blivit uppförsbacke för den som vunnit. Det hade skapat en osäkerhet och under rådande omständigheter tycker jag att det här var den bästa lösningen, säger Kärrbrink till IA.
Slutet gott, allting gott. Det lär visa sig i framtiden men jag tror inte att Gustafsson/Kärrbrink kommer att få några problem att samarbeta.
Göran Söderlund
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt.
I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg
Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.
En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.
Det är ett cykelprojektet som ger Barncancerfonden bara i år totalt 238 miljoner kr.
Över 2 600 cyklister och servicedeltagare gick på lördagen i mål i Paris för barn med svåra sjukdomar. Bakom satsningen står Team Rynkeby som sedan 2002 arrangerat cykellopp och aktiviteter för att samla in pengar till förmån för organisationer som arbetar för barn med svåra sjukdomar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.
I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm, valts som nummer tre av Chicago.