Janne Andersson i nya samtal med Zlatan

Tro inte att Zlatan Ibrahimovic har gjort sitt i fotbollslandslaget. Han har hungern kvar, ett nytt kontrakt med Milan stimulerar honom och rehabträningen går bra. Han har helt enkelt lite kvar att uträtta, tro det eller ej. Just nu laddar han i Florida.

Förbundskapten Janne Andersson har kontinuerlig kontakt med stjärnan och intygar för TT:

-En hel och frisk Zlatan är definitivt aktuell för oss.

Vår storstjärna trivs på en beach i Miami Beach, Florida

Han närmar sig comeback efter knäskadan.

När herrlandslaget i fotboll återkommer i den dagliga sportbevakningen och nyheter förmedlas  från januariturnén i Algarve i Portugal blir Zlatan aktuell igen. Han är inte där, men Janne Andersson odlar en vänskap.

-Det gäller för Zlatan att bli frisk först. Det är vad det handlar om. Och blir han det så får vi ta det därifrån, säger Andersson till SVT

Nästa gång de allra bästa spelarna är samlade är vid EM-kvalet i slutet av mars. Då skulle Zlatan kunna vara tillbaka, det är inte alls otroligt.

Till saken hör ändå att Ibrahimovic inte har spelat på hela säsongen sedan han opererat knäet efter Milans ligaseger förra våren.

I-Italien finns det en förhoppning om att han i bästa fall kan vara tillbaka på planen i slutet av januari. Han själv har ett outtalat mål om Milans första åttondelsfinal i Champions League mot Tottenham den 14 februari.

Janne Andersson slutligen: 

- En hel och frisk Zlatan, om han kommer dit, som börjar spela i Milan och presterar är definitivt aktuell för oss. De avtrycken han har gjort i gruppen och på det sättet han bidragit har för mig varit fantastiskt, säger Janne Andersson till SVT.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens globala förändring och ekonomiska tillväxt återspeglas även i allsvenska Hammarby IF:s bokslut för 2024. Under året växte koncernens eget kapital till 146,6 miljoner, jämfört med 103 miljoner för 2023. 

Under 2024 uppgick Hammarbys intäkter till 384 miljoner, en ökning med närmare 45 procent jämfört med 2023.

Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .

Sverige får en stympad racingserie 2025.  Motorerna är avstängda för STCC 2025 på grund av att promotorbolaget SNB Events AB avvecklar verksamheten och att tiden är knapp  för jakten  på en ny promotor som ska få fulla ansvaret 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.