Ridsporten bygger om och nytt
Svenska Ridsportförbundets valberedning föreslår Sandra Ruuda till ny ordförande och hon kan därmed bli förbundets allra första kvinnliga ordförande.
Vid stämman den 6 maj ska en ersättare utses efter Ulf Brömster som hoppade av som ordförande i oktober efter hård kritik. Han medgav att turbulensen runt förbundet och honom själv var det yttersta skälet till att han ville sluta.
– Jag har varit ordförande ganska länge, har suttit tolv år i förbundsstyrelsen. Det är dags, sa Brömster i en intervju med SVT Sport.
– Det finns väldigt mycket att glädjas över. Vi har aldrig haft en så bred topp som vi har idag, vi har aldrig haft de medaljframgångar vi har idag men det är klart när sexuella trakasserier hamnar i blickfånget då tar ju det en del av den glädjen man har ifrån en, så är det ju.
Avslöjanden efter granskning
Granskningen under en period gällande övergrepp och trakasserier och styrelsens agerande skadade förbundet. Nu kraftsammlas och valberedningen föreslår att Brömster efterträds av Sandra Ruuda. Väljs hon av stämman är det första gången i Svenska Ridsportförbundets 111-åriga historia som det leds av en kvinna.
- Vi är glada och stolta över att kunna föreslå den genuina hästtjejen Sandra till Svenska Ridsportförbundets första kvinnliga ordförande, säger valberedningens ordförande Marie Morgensterns Folin.
- Vi har fått många bra förslag på nästa ordförande, vi har gjort många intervjuer och tagit olika referenser. Sammantaget ser vi att Sandra är den bästa kandidaten.
- Hon står för ett modernt ledarskap som, tillsammans med resterande förbundsstyrelses olika kompetenser, kan leda oss in i framtiden. Hon har fötterna stabilt i den småländska myllan samtidigt som hon har en affärsmässighet och goda erfarenheter, bland annat från en tidigare mandatperiod i förbundsstyrelsen, fortsätter -.
Egen företagare
Sandra Ruuda, 48 år, har lång erfarenhet inom affärs- och verksamhetsutveckling och är idag företagare och konsult inom ledarskap med bland annat ledarskapsutbildningar. Tidigare i livet har Sandra bland annat drivit ridskola.
Hon själv säger:
-Min styrka är min breda bas där jag har hjärtat i flera olika delar av ridsporten, med allt från ungdomsfrågor, ridskola och utbildning, till sport och tävling. Jag vill öka ridsportens attraktionskraft och göra förbundet till den bästa platsen att vara på för barn, unga och vuxna i framtiden där förbundet tar täten i viktiga frågor.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.