”Här började penningrullningen i MFF”
De står bokstavligen i kö, statsminister Ulf Kristersson (M), det svenska kronprinsessparet och idrottsauktoriteter.
"Fotbollsskorna på hyllan men kvar i svensk idrottshistoria och i svenska folkets hjärtan", skriver Kristersson på Instagram och fortsätter:
"Zlatan är inte bara en av Sveriges utan också en av världens mest framgångsrika fotbollsspelare genom tiderna. En zvensk stolthet. En förebild och inspiration för många. Tack Zlatan! Godbye".
En av de finaste idrottskarriärerna någonsin”, skriver Kungahuset på Instagram, undertecknat av kronprinsessan Victoria och prins Daniel.
I ett inlägg i sociala medier skriver paret: ”Vi vill tacka Zlatan Ibrahimovic för allt han har gjort för svensk fotboll och för Sverige. En av de finaste idrottskarriärerna någonsin. Vi är fulla av beundran och tacksamhet”.
Många gratulerade
Han hyllas i mängd på sociala medier av sina tidigare klubbar, lagkamrater och vänner. Den brasilianske mittbacken Thiago Silva hyllade också sin tidigare kollega från Milan- och PSG-tiden.
”Du är en fin vän. Lycka till i framtiden”.
Tennisstjärnan Novak Djokovic, som är Milansupporter, skriver på Instagram ”Du är den starkaste, brorsan” till en bild på Ibrahimovic i Milan-tröja.
Även några av hans tidigare klubbar går ut på sina officiella konton och hylar svensken. PSG skriver bland annat att ”En karriär värdig en kung. Hoppas vi ses på Parc des Princes snart”.
Resan började i Malmö FF och tog honom – i tur och ordning – till Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG, Manchester United, Los Angeles Galaxy och Milan igen.
122 landskamper
I den svenska landslagströjan blev det 62 mål på 122 framträdanden.
Relationen med moderklubben är inte ad den borde vara.
MFF planerade inte några hyllningar till måndagsvällens allsvenska match
Utan konstaerade att han slog igenom i MFF och är sannolikt stadens mest kända person.men det fanns inga planer på en hyllning vid måndagens match mot Degerfors..
– Som läget är nu är det i stället en rivalitet, förklarar MFF:s vd Niclas Carlnén.
Ingen hyllning i Malmö
Klubben gick ändå ut med en bild på Zlatan i Malmö-tröjan och med texten:
"En lång och framgångsrik karriär började i Malmö och tog slut i Milano. Lycka till i livet utanför fotbollen".
Det var ändå med Zlatans övergång till Ajax som den stora penningrullning inleddes i klubben.
- Men vi har inte någon tradition av att uppmärksamma spelare som inte avslutar sin karriär hos oss fysiskt på plats.
- Zlatans misstag var att gå in som delägare i Hammarby i november 2019 och där kontrollerar han 47 procent av rösterna.
Som en konsekvens vandaliserades statyn av honom därefter. Statyn är reparerad, men nu i ett hemligt förråd i stan på obestämd tid.
– Det finns två perspektiv på det. Det ena är det historiska och Zlatan har betytt väldigt mycket för MFF under de åren han spelade här. Och även när han gick vidare, det skapade det förutsättningar och möjligheter för oss. Sedan har han ju, under inledningen, varit en väldigt bra ambassadör för Malmö FF och det visar vi otroligt stor uppskattning för, säger Carlnén till TT:
– Som nu är det i stället en rivalitet och då hanterar vi den genom att tävla på planen.
Större delen av sitt fotbollsliv har han bott och spelat i Italien, där han har tillhört Milan, Inter och Juventus och är ett välkänt ansikte för åtskilliga italienare.
Förstasidan på Italiens största sporttidning Gazzetta dello sport pryds f ö av en leende Ibrahimovic och orden "Kungens avsked".
Bara för han slutar med fotboll kommer han inte att försvinna från rubrikerna. Han har har säkerligen tankar på nya satsningar. Hans förtjusning inför hus och inte minst bilar är stor, det är bekant.
Tillsammans med hustrun, Helena Seger, byggt upp ett affärsimperium sedan början av 2000-talet som han ändå har lyckats hålla hemligt.
På Östermalm i Stockholm köpte paret för något år sedan en fastighet för 130 miljoner. Här äger paret även grannhuset..
Han förfogar även över boende på platser dit han har blivit värvad.
I tidigare bedömningar ansågs att han hade tillgång till ett par miljarder.
Under det senaste halvåret har han också gjort en något udda satsning när han blev deägare i ett eget Padel Zenter i Stockholm.
Mest lästa just nu
Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.
Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande.
Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar