I dag backar Karl-Erik, och försöker förklara

 – Jag borde varit tydligare och jag borde ha lämnat en ordentlig förklaring snabbare. Och nej, jag tror inte ett ryskt flicklandslag kommer att välkomnas till  2024 års flick-VM i maj i Sverige.

Det förklarar i dag hårt kritiserade RF-ordföranden Karl-Erik Nilsson, tillika vice ordförande i UEFA, fotbollens Europa-organisation.

Ideligen uppstår problem när det gäller dubbla uppgifter. Nu har Karl-Erik Nilsson hamnat där. Foto: Jonas Ekströmer / TT

I en brittisk artikel har hävdats att Karl-Erik Nilsson röstat för ryskt deltagande  i kommande EM. I strid med RF:s tydliga hållning i Rysslands-frågan, och på kollisionskurs med Svenska Fotbollförbundets, SvFF:s, klara avståndstagande i samma fråga.

I ett inlägg på RF:s hemsida under söndagen, och i samtal med Idrottens Affärer, beklagar Karl-Erik att hans beslut i UEFA har tolkats som att han inte respekterar Riksidrottsförbundet och den svenska idrottsrörelsen och dess 73 medlemsförbund.

"Alltid en hjäertefråga"

-Är det den pudel från din sida?

-Nej, jag vill inte kalla det en pudel. Min utgångspunkt i diskussioner inom UEFA har varit FN:s Barnkonvention om att sätta barnens bästa i fokus. Det är och har alltid varit en hjärtefråga för mig.

-Vad som sker nu är att UEFA-administrationen startar upp en utredning om möjligheter finns för ryska barn att delta i internationella tävlingar, med utgångspunkt från FN:s Barnkonvention. Jag står bakom detta.

-Vad gäller deltagande i internationella seniortävlingar är UEFA:s hållning som tidigare. Det vill säga, det är omöjligt så länge kriget pågår, betonar Karl-Erik Nilsson.

UEFA:s utredning, med beaktande av FN barnkonvention, ska presenteras senast  början av december och först därefter ska UEFA:s exekutiv, bland dem Karl Erik Nilsson. avge röster.

-Jag står bakom om att UEFA vill se över om vi har tänkt rätt utifrån  barnperspektivet, så att vi  utesluter risken att barn straffas för vuxna grymma våldshandlingar, framhåller Karl-Erik Nilsson.

" Blir inte möjligt"

- Jag utgår ifrån att utredningen ska lämna besked om hur säkerheten kan påverkas, både för ett deltagande ryskt landslag, och för nationer som ska möta ryska lag.

- Nej jag tror inte det blir möjligt för ett ryskt flicklandslag att spela i Sverige i maj i år. Inte under nuvarande förhållanden, avslutar Karl Erik Nilsson.

Kjell Nilsson

Fakta

Konventionen om barns rättigheter antogs av FN:s generalförsamling 20 november 1989 och är svensk lag sedan 1 januari 1990. Lagens grundpelare är fyra principer;  alla barn är lika mycket värda och har samma rättigheter,  alla barn har rätt att överleva och har rätt att utvecklas, barnets bästa ska alltid komma i främsta rummet, varje barn har rätt att utrycka sin åsikt och delta i beslut som rör dem.  Krig är den yttersta kränkningen av barns rättigheter.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen