I dag backar Karl-Erik, och försöker förklara
– Jag borde varit tydligare och jag borde ha lämnat en ordentlig förklaring snabbare. Och nej, jag tror inte ett ryskt flicklandslag kommer att välkomnas till 2024 års flick-VM i maj i Sverige.
Det förklarar i dag hårt kritiserade RF-ordföranden Karl-Erik Nilsson, tillika vice ordförande i UEFA, fotbollens Europa-organisation.
I en brittisk artikel har hävdats att Karl-Erik Nilsson röstat för ryskt deltagande i kommande EM. I strid med RF:s tydliga hållning i Rysslands-frågan, och på kollisionskurs med Svenska Fotbollförbundets, SvFF:s, klara avståndstagande i samma fråga.
I ett inlägg på RF:s hemsida under söndagen, och i samtal med Idrottens Affärer, beklagar Karl-Erik att hans beslut i UEFA har tolkats som att han inte respekterar Riksidrottsförbundet och den svenska idrottsrörelsen och dess 73 medlemsförbund.
"Alltid en hjäertefråga"
-Är det den pudel från din sida?
-Nej, jag vill inte kalla det en pudel. Min utgångspunkt i diskussioner inom UEFA har varit FN:s Barnkonvention om att sätta barnens bästa i fokus. Det är och har alltid varit en hjärtefråga för mig.
-Vad som sker nu är att UEFA-administrationen startar upp en utredning om möjligheter finns för ryska barn att delta i internationella tävlingar, med utgångspunkt från FN:s Barnkonvention. Jag står bakom detta.
-Vad gäller deltagande i internationella seniortävlingar är UEFA:s hållning som tidigare. Det vill säga, det är omöjligt så länge kriget pågår, betonar Karl-Erik Nilsson.
UEFA:s utredning, med beaktande av FN barnkonvention, ska presenteras senast början av december och först därefter ska UEFA:s exekutiv, bland dem Karl Erik Nilsson. avge röster.
-Jag står bakom om att UEFA vill se över om vi har tänkt rätt utifrån barnperspektivet, så att vi utesluter risken att barn straffas för vuxna grymma våldshandlingar, framhåller Karl-Erik Nilsson.
" Blir inte möjligt"
- Jag utgår ifrån att utredningen ska lämna besked om hur säkerheten kan påverkas, både för ett deltagande ryskt landslag, och för nationer som ska möta ryska lag.
- Nej jag tror inte det blir möjligt för ett ryskt flicklandslag att spela i Sverige i maj i år. Inte under nuvarande förhållanden, avslutar Karl Erik Nilsson.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.
Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar