I dag är de inte lika överens
Coop Norge och Fanebus var tuff i kraven mot Petter Northug efter hans beteende och krasch med bilen i maj.
”Det blir inget sponsorkontrakt med Coop om du inte slutar att spela poker”, var ett tydligt villkor för fortsatt samarbete.
Spelade under OS
Northug är svag för kortspel och har tidigare satsat stora summor. Under Sotji-OS ska han ha spelet intensivt och förlorat 160 000 kronor.
Så kom bilkraschen med följden att Coop ställde ultimatum.
Nu rapporter media att Northug inte har kunnat hålla sig borta från poker. Enligt pokerdatabasen Highstakesdb har han spelat bort 9.423 dollar, 63.000 kronor, enligt Aftonbladet.
Han håller sig undan
Hur Svein Fanebus och Coop reagerar har ännu inte framkommit. Petter Northug Northug befinner sig i Italien med sin lillebror Even för att träna på hög höjd.
Många försöker få tag på skidstjärnan, men han håller sig undan. Inte ens landslagstränaren Trond Nystad lyckas nå stjärnan.
Förundersökningen efter Petter Northugs rattfylla är klar. Men åtal väcks inte mot skidstjärnan förrän i slutet av augusti.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
2. Hoppsan, där nämnde du COOP
Hoppsan, där nämnde du COOP två gånger.3. Det hade väl varit på sin
Det hade väl varit på sin plats att i artikeln upplysa om att det gäller COOP i NORGE, och bara där.Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Lasse (inte verifierad)
fre, 2014-07-18 09:06
1. En sak är då helt klar!!
12 miljoner!! Helt hål i huvet! En sak är helt klar! Jag kommer inte att handla på COOP nånsin mer. Aldrig nånsin! Och då har jag en butik jag får åka förbi för att komma till ICA. Men nån måtta får det faktiskt vara! Ni andra som handlar på COOP. När ni står där i kassan, tänk på att delar av Dina pengar går till en pokerhajande, alkoholbilkörande norrman! Usch! Satsa på hockey istället som är populärt!