Blåvitt bygger om via miljardärerna

De var affärskompanjoner och förverkligade planerna på Sveriges största multiarena i Kviberg i Göteborg. I dag är miljardärerna de som räddar IFK Göteborg inför framtiden. Lagom som Nils Wiberg och hans prioritet Finans lämnar klubben efter åtta år som stjärnsponsor tar Ola Serneke över som huvudsponsor.

Ola Serneke och Nils Wiberg var affärskompanjonerna som stod bakom landets största multisportarena i Kviberg. En jätteanläggning som sedan fick namnet Prioritet Serneke Arena.Foto: Tommy Holl

Givetvis är tacksamheten stor i IFK som gör en make-over av rekordformat. Större förändringar på så kort tid har ingen elitklubb i Sverige tvingats till. Spelartruppen är utbytt. Hela lagledningen likaså och till stora delar är det nytt folk i klubbledningen och på kansliet.

En total make over

Blåvitts ekonomi har ju rasat de senaste åren och kapitalbolaget  IFK GBG Transferintressenter AB är bildat i förhoppningen att öka intäkterna.

Där har Serneke redan en position som ledande företag. På torsdagen presenterades byggjätten som klubbens nya huvudsponsor.

– Vi är oerhört nöjda med att Serneke väljer att visa att man tror på den vägen som klubben har stakat ut för framtiden genom att signera ett femårigt avtal som huvudpartner, säger Blåvitts klubbdirektör Max Markusson.

– Vi sa när vi gick in första året som partner att vi skulle växa med IFK och växer vi som bolag ska vi fortsätta engagera oss i klubben. Vi har nu varit med i tio år och byggt nya Kamratgården och Prioritet Serneke Arena och ser det som en naturlig utveckling att hänga med som ny huvudpartner, säger Ola Serneke, ägare och vd för Serneke.

Reserverat för Prioritet

 Klubben meddelade också att rollen som stjärnsponsor är reserverad för Prioritet Finans, vilket tyder på att det finns en förhoppning om att Nils Wiberg ska återkomma. 

För ett par veckor sedan deklarerade han:

– Vi har i samförstånd med IFK Göteborg beslutat att inte förlänga vårt stjärnsponsoravtal utan diskuterar i stället andra möjligheter att vara med och stödja föreningen i framtiden, men inte längre som IFK Göteborgs stjärnsponsor. 

-Samtidigt känns det lite ledsamt att Prioritet Finans nu lämnar utrymmet på bröstet på den blåvita matchtröjan

Blåvitts tröja var länge synonymt med Ica. Nu byter IFK från den ena till den andra miljardären. Serneke är för övrigt också huvudsponsor till Frölunda Hockey.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass  mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.  

Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i  en ny undersökning via Upplevelseinstitutet

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen