Rekryterar och förstärker
Rättighetsbyrån mobiliserar och söker tillväxt. Som ett led i detta rekryteras Frans Fransson som projektledare. Han har arbetat med sponsring och sportmarknadsföring sedan 2005.
Rättighetsbyrån mobiliserar och söker tillväxt. Som ett led i detta rekryteras Frans Fransson som projektledare. Han har arbetat med sponsring och sportmarknadsföring sedan 2005.
Frans har tidigare drivit yrkeshögskoleutbildningen Sports Marketing, där han har utbildat över 300 studenter. Inom sponsring har Frans erfarenhet från kompetensutveckling, sponsoranalyser och aktivering av sponsorskap.
Rättighetsbyrån är en konsultbyrå som bistår rättighetsinnehavare med att öka intäkterna inom sponsring och upplevelser. Bland kunderna återfinns Brynäs IF, Handbollsligan, SHE, Elitserien bandy, UNICEF, Cancerfonden och VM i Konståkning, Handbollsligan, SHE, . Byrån har vunnit tre Gyllene Hjul tillsammans med Göteborgsvarvet, Gothia Cup och BK Häcken.
Rekryteringen av Frans Fransson är ett steg i avsikten att växa.
- Jag ser fram emot att arbeta på Rättighetsbyrån. Sponsring och upplevelser brinner jag enormt mycket för.
- Frans har en lång och djup erfarenhet av sponsringsbranschen. Hans analytiska förmåga blir ett värdefullt tillskott. i Han blir en viktig del av vårt team, säger Björn Stenvad, grundare och vd för Rättighetsbyrån.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar