Meta Persdotter blir ny spel-vd
- Svenska Spel är den ledande aktören på en marknad som står inför både förändringar och utmaningar. Det känns oerhört inspirerande att få uppdraget att leda ett av världens främsta spelbolag in i en mycket spännande framtid, säger Meta Persdotter.
Hon kommer närmast från Duka AB där hon varit vd de senaste två åren. Innan dess har hon bland annat varit marknads- och försäljningschef på Stadium och arbetat tio år inom Ikea, de sista åren som chef för varuhuset i Kungens kurva.
- Vi är mycket glada över att kunna presentera Meta Persdotter som Svenska Spels nya vd. Hon har en gedigen bakgrund inom handeln och en bred erfarenhet av att utveckla såväl organisationer och individer som kundmöten och olika konsumentinriktade affärsverksamheter. Dessa erfarenheter i kombination med utmärkta personliga ledaregenskaper kommer att vara mycket värdefulla för Svenska Spel, säger Svenska Spels ordförande Margareta Winberg.
Meta Persdotter betonar själv:
- Svenska Spels många välkända och uppskattade produkter - i kombination med ett marknadsledande spelansvar och en mycket stark koppling till idrotten - ger bolaget unika förutsättningar att långsiktigt bygga en verksamhet som är trovärdig, uppskattad och efterfrågad av såväl kunder som samhällets övriga intressenter.
- Jag vill att Svenska Spel fortsätter att stå för en sund balans mellan spännande, underhållande spel och åtgärder för att förebygga olika typer av spelproblem. Vi måste också hela tiden vara rustade för att utveckla och förbättra vårt utbud och vår verksamhet.
Korta fakta om Meta Persdotter
Ålder: 44
Familj: Sambo och två barn, 11 och 13 år.
Bor: Bromma och snart Visby. Stuga i Oviksfjällen i Jämtland
Aktuell som: tillträdande vd för Svenska Spel. Första arbetsdagen blir den 2 februari.
Meta om gott ledarskap: Det är när alla har samma målbild, jobbar med samma värderingar. När samtliga ledare i en organisation skapar ett klimat för utveckling och trivsel.
Gillar: Livet här och nu. Försöker ta en dag i taget och njuta både av små och stora händelser.
Tidigare anställningar: Duka AB, verkställande direktör, 2007-2009; Stadium Norden, marknads- och försäljningschef, 2006-2007; IKEA, 1995-2005, bland annat varuhuschef IKEA Kungens kurva.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





























