140 miljonärer tackar Harry Boy
Det var i början på 90-talet, då ATG utvecklade hästarnas motsvarighet till Tipstjänsts (nu Svenska Spel) ”Lördagsgodis”, som han nämndes för första gången.
Först ett test
Frågan var om det gick det att utveckla ett snabbt och enkelt spel byggt på kunskap, utan att kräva kundens totala uppmärksamhet?
1992 testades en prototyp tillsammans med Penninglotteriet i en spelmix med namnet MaxMix och på våren 1993 gick ATG ett steg längre då ett eget snabbspel testades på Riks-V5.
Spelet togs emot positivt, men frågan var ändå om ATG helt ut skulle våga sälja kuponger med ”hästar valda av en dator” utan att irritera och störa kunskapsspelarna?
Och vad skulle i så fall detta snabbspel/dataspel heta?
Harry svenskt genuint
- Definitivt inte snabbspel, det lät för torrt och mossigt, minns Remy Nilson, då marknadschef på ATG, nu vd.
- Då drog vi ut byrålådan och där låg han, den tecknade hästfiguren internt döpt till Harry Boy – till hälften på allvar och till hälften på skämt. Harry för att det var ett genuint svenskt förnamn och Boy för att det gentemot en bred svensk allmänhet var förknippat med hästar tack vare 1973 års Elitloppsvinnare och stora publikidol Ego Boy.
Nu var Harry Boy mogen att släppas fri.
En sådan premiär
Och den 30 oktober 1993 på Jägersro skedde det. Ja, då hände ”allt”:
+ Premiär för V75.
+ Premiär för TV-programmet Vinnare.
+ Premiär för Harry Boy.
Det blev trefaldig succé.
Sedan dess har Harry Boy vuxit och utvecklats och i dag väljer han ut hästar till ATGs nästan samtliga spel. Dag efter dag, vecka efter vecka, månad efter månad, år efter år.
Harry Boy allas kompis
- Och han levererar små som stora vinster till både de som betraktar sig som experter och till de som förlitar sig helt på vår egen ”expert”, förtydligar Nils Ekmark, ATGs varumärkeschef.
- Harry Boy är en kompis och vän till de som är nyfikna på trav och galopp och som hoppas på en vinst, men som kanske inte har tid eller är så insatta i våra sporter och spelformer, fortsätter Ekmark.
Men hur är Harry Boys form?
- Som alla andra experters, lite upp och ner. Ibland springer inte hästarna som Harry Boy vill, ibland blir det helt rätt.
Deras oförglömliga dag
Och då blir det utdelning därefter.
Som när far och son Bo och Örjan Nilsson i Tanumshede belönades med den högsta Harry Boy-vinsten någonsin. På satsade 180 kronor vann de 20 678 722 kronor på en Harry där Nilssons tog ut några hästar och Harry resten.
Utdelningen sköt i höjden mycket tack vare att Super Light besegrade storfavoriten Scarlet Knight i Konung Carl XVI Gustafs Silverhäst och när far och son Nilsson fördelat sina miljoner köpte de bland annat var sin motorbåt som de döpte till Super Light och Harry Boy.
Idag är båtarna ersatta av husbil och lägenhet i varmare land.
Delar ut 20 miljoner i veckan
Så sent som den 11 augusti då V75-tävlingarna gick i Örebro visade Harry Boy storform då han låg bakom 51 av omgångens 83 kuponger med sju rätt (som gav 198 022 kronor).
Generellt omsätter Harry Boy en miljard om året och delar ut 20 miljoner kronor i vinster varje vecka. Bara under 2000-talet har 140 V75-spelare blivit miljonärer tack vare Harry Boy.
Som med tanke på sin ungdom har många fina år framför sig...
Men travaren själv lever inte
Däremot lever inte travaren Harry Boy längre. På 1990-talet fanns det faktiskt en häst som hette Harry Boy. Harry Boy kvalade in som sexåring. Gjorde 32 starter och vann nio gånger. Två gånger på V75, den 17 januari 1998 på Åby och 14 februari samma år fast på Solvalla. Lars Wester var kusk vid båda V75-segrarna.
Undrar om Harry Boy trodde på Harry Boy då?
Fotnot: Harry Boy skapar sina system genom att blanda slump och kunskap. Det senare kommer från de som redan spelat. Alla Harry Boy-system är unika.
Mest lästa just nu
Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.
Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen






























