Vinterstudion sänds från - en kåta
- Vädret är en av anledningarna till att vi ville ha en inomhuslösning. Tidigare har vi sänt utifrån men det är jobbigt med folk som står och huttrar flera timmar. Man börjar nästan frysa själv när man ser dem, säger projektansvarige Jacob Hård till Sport-Expressen.
Fler reportage på plats
Det blir fler reportage i vinter, och SVT:s kommentatorer kommer att vara på plats vid tävlingarna mer än tidigare. En storsatsning sker vid längd-VM i Oslo i februari, och det blir gott om alpint och skidskytte. Med mera.
- Det känns bra att vi kan utnyttja all feedback vi fått från tittarna när vi utvecklar Vinterstudion ytterligare. Det kan bli en fantastisk skidvinter, säger Jacob Hård.
Lösningen med en kåta med fönster mot skidstadion kom efter diskussioner om att hitta lite annorlunda inslag.
En kåta med kamin och allt
- Vi letar alltid efter schysta studiolösningar så i år blir det en kåta med kamin och allt i Gällivare.
Första steget mot en annorlunda studio skedde i Falun i fjol, då teknik, programledare och gäster höll till i ett tält. Kruxet är att hålla värme i ett tält vintertid och därför var idén om en kåta mycket välkommen.
Planeringen inför vinterns sändningar har pågått sedan länge. Projektledaren Jacob Hård beskriver lite av arbetet när han berättar om förberedelserna inför söndagen den 6 mars:
6 mars bjuder på ett massivt utbud
-Då ska vi försöka få plats med en del, säger Hård och räknar upp:
*Vasaloppet
*Femmilen från längd-VM i Oslo
*Jaktstarten för damer i skidskytte-VM i Khanty Mansisk
*Herrarnas jaktstart i samma VM
*Två slalomåk herrar, världscup Kranjska Gora
*Super-G damer världscupen i Tarvisio
*en slutspelsmatch i bandy
*en Champions League-match i handboll
*finaldag i inomhus-EM i friidrott
Det går att följa mycket av det som sker i Vinterstudion på www.vinterstudion.se
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Simon (inte verifierad)
mån, 2010-11-08 19:13
1. Äntligen drar Vinterstudion
Äntligen drar Vinterstudion igång. Har längtat hela sommaren.