TV-fotboll i mängd från olika kanaler
Den 30 mars startar allsvenskan. Utbudet via olika kanaler bli massisvt.
Viaplay meddelar att det nu är klart med direktsändning av alla allsvenska matcher.
De delar på allsvenskan
Samma budskap gäller från C More. Det är också det bolag som producerar matcherna.
Redan i fjol inleddes samarbetet när C More och Viaplay delade på den allsvenska fotbollen. En viss skillnad gäller – CMore sänder via TV, Viaplay via nätkanaler. De får liksom varsin spelplan.
- Det är glädjande att Viaplays kunder erbjuds möjligheten att köpa till mer av allsvenskan från C More. Detta är ett viktigt distributionssamarbete för oss, säger Johan Kleberg, vd på C More.
För nätkunderna ebrjuds ett tilläggspaket, "Hela allsvenskan från C More", som kostar 129 kronor i månaden.
TV4 sänder Superettan
TV4 kontrar med alla matcher i Superettan. På Fotbollskanalen.se och TV4 Play visas alla matcher live på surfplattan, i mobilen och på datorn.
- Det känns väldigt bra att vi nu kan erbjuda våra Premiumkunder samtliga matcher från Superettan under hela säsongen via Fotbollskanalen.se och TV4 Play, säger Annika Järund Larsson, kanalchef på TV4 Play.
Den 6 april drar Superettan igång säsongen och sänds även i TV4 Sport och i TV 12 visas varje vecka den studioinramade "Veckans match" från ligan. Superettan går även att se på Csports.
Hon lämnar också TV4
Mera nytt från TV - Viasat Sport har värvat Katarina Koritz från just TV4-gruppen där hon var ansvarig för fotbollskanalen.se. Hennes roll på Viasat Sport blir att vara Head of Online Sport Viasat.
Katarina Koritz var med och lanserade fotbollskanalen.se 2007 och tog över ansvaret för sajten tillsammans med Olof Lundh kort därefter.
- Jag får stor nytta av mina erfarenheter från tidigare arbete med sportinnehåll, digitala produkter och erbjudanden mot annonsörer, säger Katarina Koritz som tar plats i sportledningen.
TV4-gruppen har tidigare tappat fotbollschefen Emir Osmanbegovic till SBS Discovery TV.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
När Kennet Andersson dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige. Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor.
Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.
Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

Viasat Sport har värvat Katarina Koritz från TV4-gruppen.


















