Carro förlänger med Viasat

Viasat har förlängt sitt samarbete med Carolina Klüft. Efter tv-debuten i vinter-OS i Sotji, är det nu klart att Klüft jobbar vidare med sikte på sommar-OS i Rio 2016.
Ola Wenström och Carolina Klüft var värdar i Viasats studio och Anja Pärson och Jens Byggmark fanns med som expertkommentatorer vid Sotji-OS. Foto Bertil Enevåg Ericson, TT

 

Första uppdraget blir som programledare för TV10:s dagliga magasin från Världsungdoms-OS i Nanjing, Kina, den 16-28 augusti.

– Sotji var en superfarenhet för mig där jag lärde mig enormt mycket på kort tid. Nu ska det bli roligt att satsa vidare mot sommar-OS som i högre grad är min hemmaplan, säger den före detta friidrottsstjärnan.

Med sikte på Rio

Carolina Klüft ledde, tillsammans med Ola Wenström, framgångsrikt MTG:s sändningar från vinter-OS i Sotji.

– Vi hade ett gott samarbete under OS i Sotji, och jag tyckte det var en väldigt rolig och spännande arbetsplats, säger hon.

Viasat Sports nya sportchef, Per Nunstedt, är mycket belåten över att ha lyckats knyta den före detta friidrottsstjärnan till satsningen mot Rio 2016:

– För oss är det självklart att jobba vidare med Carolina Klüft. Hon högpresterade i sin nya roll med arbetet kring Sotji, och det känns naturligt att "Carro" ska ha en fortsatt viktig roll inför och under OS i Rio.

Nytt program

Som ett led i satsningen mot Rio 2016 leder Klüft ett dagligt, halvtimmeslångt, magasin från Världsungdoms-OS på TV10.

– Jag har själv tävlat på ungdoms-OS och vet hur roligt det är. Det ska bli spännande att se nya stjärnor som föds. Ungdomsidrott är ännu lite bättre på att visa känslor och glädje och det kan hända mycket spontant, berättar Carolina Klüft.

Viasat vill bidra till att lyfta intresset för Världsungdoms-OS som fört en anonym tillvaro i allmänhetens ögon.

– Det här är ett utmärkt sätt att ytterligare bredda vår OS-bevakning, inte minst med ett dagligt magasin i en våra breda kanaler med en av våra absolut starkaste profiler, säger Per Nunstedt.

Angelicas genombrott

I det senaste, och första, Världsungdoms-OS 2010 vann stavhopparen Angelica Bengtsson och Khadijatou Sagnia, tresteg, guld för Sverige.

Den 8 juli spikas den svenska truppen till Nanjing.

Världsungdoms-OS är en tävling för aktiva i åldrarna 15-18 år. I den första sommarupplagan i Singapore 2010 deltog 205 länder och 69 länder deltog i den första vinterupplagan i Innsbruck 2012. Sommarspelen involverar upp till 3 500 deltagande ungdomar och pågår under tolv dagar. Vinterversionen omfattar 1000 aktiva och pågår under tio dagar.

 

Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.

-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar  över 35 miljoner streamade timmar

Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live.  I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen