Jonas satsning på idrott via AI en succé
Sportway Media Group står inför ett nytt genombrott. Företaget har lyckats samla in 70 miljoner kronor (jämte 110 i höstas)och kan fortsätta en omfattande expansion inom både nya och befintliga marknader.
Att direktsända matcher med ai-teknik är affärsidén och över allt svävar Jonas Perssons ande, den verklige entreprenören och innovatören när det gäller sporträttigheter via bild i någon form.
Han är gränslös i dubbel mening i sitt sätt att se kommersiella möjligheter inom idrotten.
1994 grundade han IEC in Sports som växte till en jätte inom handeln med tv-rättigheter över hela världen.
Dessutom, han lyckades med konststycket att sälja bolaget två gånger.
Tidig på ny marknad
Sedan några år har Jonas Persson upptäckt en ny marknad, användningen av artificiell intelligens för bildproduktion och här ville han vara med - i fronten. Han låg bakom tillkomsten av Sportway förutom ett rådgivningsbolag, Commercial Sports Media.
Medvinden har varit påtaglig och och består. Jonas upptäcker ideligen nya möjligheter. Han rekryterar personal, breddar kapaciteten och vill bli en aktör även ute i Europa.
- Vår affärsmodell har visat sig framgångsrik i Norden sedan 2014, påpekar Jonas som nu siktar längre..
Han förutspådde en expansion både för sedvanlig TV-produktion och via AI-teknik och ställde också in siktet på Tyskland, Schweiz och Österrike.
- Tidpunkten är rätt för att expandera till nya marknader, kommenterade han.
- Det fanns en tid då det kunde gå fyra dagar mellan sportsändningarna på TV till det som till det slutligen erbjöds var några dagar gamla klipp från en avlägsen match i dåvarande UEFA-cupen.
Avtal i olika länder
- Sedan dess har det runnit en del kablar, satelliter, IP och internet under broarna, men frågan är om sport- och mediavärlden har stått inför ett större utvecklingssteg än det som nu erbjuds tack vare AI. nuvarande.
Succesivt har nya affärer, i bl a Norge och Finland, skapat framgångar och under resan bildades Sportway Media Group efter ett samgående med norska motsvarigheten My Game.
Vd för den nya koncernen hösten 2022 blev My Games dåvarande vd, Harald Strømme medan Daniel Frank blev kvar som vd för Sportway som blev ett dotterbolag inom koncernen.
Samtidigt fick Sportway tillgång till ytterligare 110 miljoner kronor och nu kommer ytterligare ett kapitaltillskott om 70 miljoner . Intäkterna ska användas för fortsatta investeringar i kameror och avtal om sporträttigheter samtidigt som Sportways plattform ska förstärkas.
Kapitalet tillfördes från befintliga aktieägare som Jonas Persson, Daniel Franck och Stefan Glevén samt nya investerare, Fredrik Österberg och Fredrik Svederman. Fredrik Österberg var med och grundade det svenska spelföretaget Evolution 2006 och Fredrik Svederman var Evolutions CFO fram till 2017. De har båda en lång erfarenhet av att stötta teknikbaserade företag på disruptiva marknader.
-Tillskottet av nytt kapital placerar Sportway i pole position för att fortsätta växa och vinna en ännu större andel av den snabbt växande marknaden för AI-producerat sportinnehåll. Vi är mycket optimistiska inför framtiden och ska kunna genomföra vår strategi och pipeline av redan undertecknade kontrakt.", kommenterar Daniel Franck, VD.
"Nu kan vi leverera"
. - Med det nya kapitalet är vi inställda på att leverera på våra högt uppsatta mål för fler installationer och tillväxt under de kommande åren." säger Harald Strømme, styrelseordförande
Ytterligare ett trumfkort är Sportways coachingverktyg, Team Account, som betraktas som branschledande och används i spelarutveckling i form av dataanalys och videocoaching.
Tjänsten kommer att förse bla ishockeyklubbarna med högkvalitativ livestreaming, coachingverktyg, mjukvara för spelarsäkerhet samt en plattform för live- och on-demand sändningar.
I dag betraktas Sportway Media Group som ledande europeisk ledare inom den snabbväxande sportteknologiska industrin som tillhandahåller AI-automatiserad täckning för livevideoproduktion till en bråkdel av traditionella produktionskostnader.
Thomas Ejderhov
.
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar