Bundesliga sneglar mot Premier League

La Liga, Serie A och Premier League lockar och inte minst bidrar alla TV-matcher. Men Bundesliga är för första gången Europas mest lönsamma liga utan att ha alls samma omsättning som den engelska förstaligan.

Det här vill Bayern Münchens sportchef Uli Hoeness förändra. Han har också tagit del av Deloittes årliga undersökning, Football Money League, som baseras på säsongen 2008-09. Där framkommer att Premier League har en omsättning som är 741 miljoner större än Bundesliga.

Förklaringen stavas tv-rättigheter där det handlar om dubbelt så mycket pengar i England jämfört med Tyskland. Och skillnaden blir bara större. Premier League nya avtal inför den här säsongen garanterar 1180 miljoner euro per år jämfört med Bundesligan har ett gällande avtal som ger 412 miljoner euro per säsong.

Bayern München har gått i spetsen för en förändring. Sportchefen Uli Hoeness har till och med sagt att det är bättre att strunta i TV-avtalet och bjuda på matcherna i TV. I stället skulle TV-licensen höjas från dagens 18 euro per månad till 20 euro. Då skulle klubbarnas intäkter stiga till 888 miljoner euro per år.

Hoeness såg hur klubbarna kunde rusta och värva internationella stjärnor vilket skulle höja TV-intresset i andra länder och ytterligare bidra till ökade intäkter.

15 procent av hushållen är villiga att betala extra för flera TV-kanaler, med mera fotboll, och eftersom Tyskland har Europas största befolkning föreföll ekvationen logisk. Men motståndet till hans resonemang är ändå kompakt. Hoeness ger sig dock inte och vill att det ska kosta mera för andra länder att sända de tyska matcherna.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.