En gigantisk idrotts- och reklamfest

Det finns idrottsvenemang i mängd – och så finns det Super Bowl. New England Patriots mot New York Giants i nattens gigantiska final är allt och lite till. Bara i USA sitter 111 miljoner personer framför TV:n. Inte undra på att reklamspotar på 30 sekunder kostar 24 miljoner kronor.

Mitt uppe i detta gigantiska evenemang finns en liten bit Sverige i form av klädkedjan Hennes & Mauritz som slog en signal till David Beckham som inte hade något emot att klä av sig allt utom kalsongerna.

H&M och Beckham tar sats

- Jag är förtjust över att min bodywearreklam presenteras under årets Super Bowl. Mitt designteam och jag har jobbat i 18 månader på att utveckla kollektionen och jag är väldigt nöjd med resultatet, säger David Beckham enligt ett pressmeddelande.

Reklamen ska ge lanseringen av den globala kollektionen extra fart. H&M promotar även lanseringen med en gigantisk reklamskylt, en helkroppsbild på Beckham i de nya kalsongerna, på Manhattan i New York.

Reklam har blivit en så stor del av matchen att folk inte bara pratar om vem av quarterbackarna som ska lyckas utan också om vad som utspelas på filmerna. I år handlar det mycket om bilar, drycker, snacks och filmer.

Seinfeld kör Honda

Honda presenterar en film om nya sportbilen NSX och där Jerry Seinfeld och Jay Leno har huvudrollerna. Cadillac och Chrysler går en match, precis som Coca Cola och Pepsi.

Uppgifter gör gällande att under det senaste decenniet har reklamköparna satsat närmare 11,7 miljarder kronor på evenemanget.

NBC har sändningsrättigheterna och sålde slut annonsplatserna redan i oktober. Dominansen från bilindustrin är markant. 20 bilföretag finns representerade.

Mer än 1,5 miljard i reklamintäkter

Priset, som uppenbarligen inte avskräcker, ligger på ca 3,5 miljoner dollar för 30 sekunders reklam.

Det skulle innebära en prisökning på ca 15 procent jämfört med 2011. I fjol såldes tv-reklam för 227,9 miljoner dollar, drygt 1,5 miljarder kronor.

Anheuser Busch InBev anser att det handlar om är väl investerade pengar. Företaget som står bakom Budweiser har betalat motsvarande 1,6 miljarder kronor. Pepsi med 1,2 miljarder kronor och General Motors med 560 miljoner kronor hör också till företaget som gillar Super Bowl.

Dessutom producerar många företag förhandspotar på nätet. Där finns diverse filmer som anger vad som väntar vid finalen och som trissar upp intresset.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen