Av 20 egna miljoner är bara 2 kvar

Marcus Näslund och Peter Forsberg jobbar som sportchef respektive biträdande general manager och ser hur deras favoritklubb Modo tappar många miljoner varje år. De före detta storstjärnorna försöker nu hjälpa till i återuppbyggnaden.
Modo genomgår ett stålbad. Spelarbudgeten är mindre och klubben är tvingad till miljonbesparingar. Foto: Scanpix


En förlust om 5,7 miljoner kronor blev för mycket för Modo. Elitserieklubben sparkar vd Anders Trollsås och ordförande Tomas Byberg aviserar rejäla sparkrav. Klubben är på väg mot ekonomiskt förfall och raset måste stoppas.

Modo har länge omgetts av rykten om en allt mer sviktande ekonomi. Nu går det stora larmet i Örnsköldsvik med omnejd. MoDo backar rejält och det har runnit bort miljoner i en strid ström.

Miljonerna har runnit bort

Siffrorna visar på en illavarslande sanning.

För sex år sedan fanns mer än 20 miljoner kronor på egna kontot.

I dag knappt 2 miljoner.

Åtgärder utan resultat

Ändå har klubben fått 10 miljoner kronor för Modohallen.

Och tre styrelsemedlemmar har lånat ut stora belopp.

Klubben fick från kommunen ett lån på 4 miljoner.

Åtta personer har lämnat sina anställningar i klubben och lönekostnaderna har minskat.

Nu är också spelarbudgeten bantad.

Åtgärd på åtgärd – ändå är oron stor i dag.

Klarar inte ett förlustår till

Tomas Byberg, Modos ordförande, hymlar inte med orden.

- Vi kan inte gå in med ett förlustår till. Nu krävs det att hela bygden står upp. Känner man för Modo ska man köpa årskort redan nu. Vi måste helt enkelt gå plus nästa år.

Han fortsätter:

- I grunden handlar det om ett koncept som inte har fungerat. Vi har haft för tunga kostnader jämfört med publikintäkterna – och en kostsam arena, säger Byberg till Örnsköldviks Allehanda.

Obligationslån ska vända allt

Att klubben kan säga upp åtta personer och arbetet ska kunna fortgå tyder ju på en stor och dyr organisation.

- Hade vi haft den publik, som vi hade budgeterat med, skulle vi ha fått in cirka 3,5 miljoner kronor mer.

Byberg pekar på hur publiken har minskat med 235 åskådare i snitt per match och totalt 6345 personer.

Han hävdar bestämt att klubben ändå ser en ljusning vid horisonten.

- Vi har jobbat fram ett koncept, typ ett obligationslån till privatpersoner och företag, där vi hoppas kunna skapa en långsiktighet, som ger oss möjlighet att fokusera fullt ut på resultatet.

Ny organisation

Att Anders Trollsås tvingas sluta har sin förklaring i det ekonomiska resultatet, men också att klubben nu skiftar arbetssätt.

- Det blir lite nya förutsättningar med en ny organisation. Anders har burit ett oerhört tungt lass och bästa tidpunkten för ett nytt avstamp är nu. Vi tror att det här är bästa lösningen, säger Byberg.

Börje Lindholm är tillförordnad vd i klubben.

- Målsättningen är att ha en ny vd på plats under hösten, säger Tomas Byberg som också avslöjar att marknadsavdelningen ska få ny ledning.

Spelarbudgeten bantad

Den ekonomiska krisen får också sportsliga konsekvenser.

- Det är en jättebesvärlig mix. Men Modo ska vara ett elitserielag, punkt slut, säger Tomas Byberg.

Sportchefen Marcus Näslund ska helst sälja dyrt och köpa billigt.

Tomas Byberg hoppas på över 6 000 åskådare i snitt kommande säsong, men i Örnsköldsvik finns det många som är av en annan uppfattning- den att klubben inte lockar åskådarna i lika hög grad som tidigare.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Coachen (inte verifierad)

tis, 2013-06-11 10:41

1. Men hallå?

Övik är inte en stor stad och vi har ändå bland de flesta besökarna per match jämfört mot andra Elitserieklubbar. Mer än SAIK som varit i SM-final 3 år i rad samt har större stad! Man kanske gjorde en felsatsning med att bygga ny och dyr arena, men tycker inte man ska lasta över ansvaret på publiken. Uppslutningen är bland de bästa i Sverige och det med dåliga sportsliga resultat efter guldåret. Har man runt 6000 åskådare i snitt borde man gå runt. Andra klubbar med mycket mindre publik och lika många hemmamatcher gör bättre ekonomiskt resultat. Se och lär kanske?

Ej modoit (inte verifierad)

tors, 2013-06-13 13:02

2. Svar till Men hallå?

Örnsköldsvik är förvisso en mindre stad än Skellefteå men upptagningsområdet för åskådare är större. Härnösand, Sollefteå och de mindre orter som finns i närheten. Dessutom finns Umeå inom 10 mil. Och umebor hejar hellre på Modo än SAIK......

Fotbollstjejerna i Piteå IF jublar. Kommunen har tagit beslutet att DFF öka det ekonomiska bidraget  med 400 000 kr till 1,1 miljoner kronor under 2025-2027.  Damlaget och ledarna tar det som en befrielse efter en säsong med ekonomiska problem.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam. 

Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till  unga flickors ishockey i Stockholm.

I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i  division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.