Av 20 egna miljoner är bara 2 kvar
En förlust om 5,7 miljoner kronor blev för mycket för Modo. Elitserieklubben sparkar vd Anders Trollsås och ordförande Tomas Byberg aviserar rejäla sparkrav. Klubben är på väg mot ekonomiskt förfall och raset måste stoppas.
Modo har länge omgetts av rykten om en allt mer sviktande ekonomi. Nu går det stora larmet i Örnsköldsvik med omnejd. MoDo backar rejält och det har runnit bort miljoner i en strid ström.
Miljonerna har runnit bort
Siffrorna visar på en illavarslande sanning.
För sex år sedan fanns mer än 20 miljoner kronor på egna kontot.
I dag knappt 2 miljoner.
Åtgärder utan resultat
Ändå har klubben fått 10 miljoner kronor för Modohallen.
Och tre styrelsemedlemmar har lånat ut stora belopp.
Klubben fick från kommunen ett lån på 4 miljoner.
Åtta personer har lämnat sina anställningar i klubben och lönekostnaderna har minskat.
Nu är också spelarbudgeten bantad.
Åtgärd på åtgärd – ändå är oron stor i dag.
Klarar inte ett förlustår till
Tomas Byberg, Modos ordförande, hymlar inte med orden.
- Vi kan inte gå in med ett förlustår till. Nu krävs det att hela bygden står upp. Känner man för Modo ska man köpa årskort redan nu. Vi måste helt enkelt gå plus nästa år.
Han fortsätter:
- I grunden handlar det om ett koncept som inte har fungerat. Vi har haft för tunga kostnader jämfört med publikintäkterna – och en kostsam arena, säger Byberg till Örnsköldviks Allehanda.
Obligationslån ska vända allt
Att klubben kan säga upp åtta personer och arbetet ska kunna fortgå tyder ju på en stor och dyr organisation.
- Hade vi haft den publik, som vi hade budgeterat med, skulle vi ha fått in cirka 3,5 miljoner kronor mer.
Byberg pekar på hur publiken har minskat med 235 åskådare i snitt per match och totalt 6345 personer.
Han hävdar bestämt att klubben ändå ser en ljusning vid horisonten.
- Vi har jobbat fram ett koncept, typ ett obligationslån till privatpersoner och företag, där vi hoppas kunna skapa en långsiktighet, som ger oss möjlighet att fokusera fullt ut på resultatet.
Ny organisation
Att Anders Trollsås tvingas sluta har sin förklaring i det ekonomiska resultatet, men också att klubben nu skiftar arbetssätt.
- Det blir lite nya förutsättningar med en ny organisation. Anders har burit ett oerhört tungt lass och bästa tidpunkten för ett nytt avstamp är nu. Vi tror att det här är bästa lösningen, säger Byberg.
Börje Lindholm är tillförordnad vd i klubben.
- Målsättningen är att ha en ny vd på plats under hösten, säger Tomas Byberg som också avslöjar att marknadsavdelningen ska få ny ledning.
Spelarbudgeten bantad
Den ekonomiska krisen får också sportsliga konsekvenser.
- Det är en jättebesvärlig mix. Men Modo ska vara ett elitserielag, punkt slut, säger Tomas Byberg.
Sportchefen Marcus Näslund ska helst sälja dyrt och köpa billigt.
Tomas Byberg hoppas på över 6 000 åskådare i snitt kommande säsong, men i Örnsköldsvik finns det många som är av en annan uppfattning- den att klubben inte lockar åskådarna i lika hög grad som tidigare.
Mest lästa just nu
Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.
MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
För att stötta svenska spelare i deras elitsatsningar inleder Svenska Tennisförbundet samarbete med tennisakademin Good to Great Tennis Academy som därmed blir ett rekommenderat utvecklingscenter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Coachen (inte verifierad)
tis, 2013-06-11 09:41
1. Men hallå?
Övik är inte en stor stad och vi har ändå bland de flesta besökarna per match jämfört mot andra Elitserieklubbar. Mer än SAIK som varit i SM-final 3 år i rad samt har större stad! Man kanske gjorde en felsatsning med att bygga ny och dyr arena, men tycker inte man ska lasta över ansvaret på publiken. Uppslutningen är bland de bästa i Sverige och det med dåliga sportsliga resultat efter guldåret. Har man runt 6000 åskådare i snitt borde man gå runt. Andra klubbar med mycket mindre publik och lika många hemmamatcher gör bättre ekonomiskt resultat. Se och lär kanske?Ej modoit (inte verifierad)
tors, 2013-06-13 12:02
2. Svar till Men hallå?
Örnsköldsvik är förvisso en mindre stad än Skellefteå men upptagningsområdet för åskådare är större. Härnösand, Sollefteå och de mindre orter som finns i närheten. Dessutom finns Umeå inom 10 mil. Och umebor hejar hellre på Modo än SAIK......