Jättebonusar lockar PSG:s spelare

Nasser Al-Khelaifi har ju pengar så det räcker och blir över. Därför kan han utlova miljonbonusar som aldrig någon annan har gjort. Nu lockar han med 20 miljoner till Zlatan Ibrahimovic och alla andra i PSG.
Paris SG:s ägare, Nasser Al-Khelaifi, och coachen Laurent Blanc ser fram emot onsdagens returmatch mot Chelsea i Champins Legaue. Foto: TT

 

Hans Paris SG kan uppnå klubbens största resultat sedan Al-Khelaifi tog över. Nämligen att slå ut Chelsea och avancera till kvartsfinal i Champions League. 

Även de reagerade

1-1 hemma på Parc des Princes skapar drömmar inför onsdagens returmatch på Stamford Bridge. 

Zlatan Ibrahimovic och hans lagkompisar utlovas vardera 2,2 miljoner kronor om de lyckas gå vidare. 

De här spelarna är inte vana vid annat än stora checkar, men dryga 2 miljoner för en enda match lär ha fått även dem att höja ögonbrynen.

Tisdag kväll spelar Porto-Basel och Real Mad-Schalke som följs av onsdagens Bayern München-Sjachtar samt Chelsea-Paris SG.

Förväntafull ägare

Nasser Al-Khelaifi är mycket förväntansfull inför matchen och för att höja motivationen har han meddelat att extra lönecheckar är aktuella. 

Enligt tidningen Le Parisien gäller 250 000 euro vardera om de fixar en plats i kvartsfinalen, ytterligare 4,1 miljoner kronor om de tar klubben till semifinal, en finalplats uppemot 6,4 miljoner och en seger i Champions League ger nära 9,2 miljoner kronor.

Totalt runt 20 miljoner. Räknat på alla spelare och ledare handlar det om ett 25-tal personer. Multiplicera det...

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen