Nu inleds miljonrullningen

Tänk vad 2-2 kan betyda. Runt 30 miljoner kronor i intäkter för förbundet, ett avsevärt större intresse och då inte minst från sponsorer och spelmarknaden. Dessutom gnuggar säljare av resor och biljetter händerna.
Kommer ni ihåg Camp Sweden som byggdes upp på en halvö i ukrainska Kiev vid EM 2012. Kanske sker något liknande i Frankrike i sommar.

 

Det är rena rama jackpotten i utdelningen efter EM-lyckan.

Vid 22.30-tiden på tisdagskvällen startade fotbollsindustrin. I samma ögonblick som landslaget säkrade EM-avancemanget öppnades möjligheterna. Det handlar om intäkter och affärer i en mängd bemärkelser.

30 miljoner in

Störst vinnare är förstås Svenska Fotbollförbundet. Alla deltagande länder i EM får en kraftig bonus för att de har kvalificerat sig.

Här räknar förbundet med att nära 30 miljoner ska återstå när alla utgifter är betalda. Det kostar också att ladda och genomföra ett EM.

Som det har påtalats många gånger var ett lyckat EM-kval oerhört betydelsefullt för fotbollen. Utöver Uefa-pengarna finns det så många fler synergier som berör hela affärssfären runt sporten med alla fans, alla resor, biljetter och inte minst sponsorerna nya intressen.

Allt det här har en gemensam vinnare och det är förbundet som skär emellan lite varstans.

Rekordmånga TV-tittare

Många i landslagstruppen tog sovmorgon efter nattens firande, men förbundskapten Erik Hamrén var en av dem som föredrog att stanna på hotellet efter flygresan från Köpenhamn.

- Vi har blivit kallade "sämsta landslaget någonsin", så det känns fantastiskt att vi går till EM, framhöll han med ett leende.          

- Vi måste också få komma med lite pikar ibland, ni behöver inte ta det så hårt, fortsatte Hamrén och tittade med ett leende ut mot journalisterna vid onsdagens pressträff.

Bragdmatchen Danmark-Sverige gick rakt in idrottshistorien och hela vägen in i svenska folkets hjärta. Över 2 miljoner tittare såg upplösningen och det innebar tittarrekord för Kanal 5.

SVT/TV4 delar på EM

Det tidigare kanalrekordet från VM-kvalmatchen Danmark-Sverige 2009 låg på 1 805 000 tittare.

- Sportslig framgång, en stark sändning - och ett tittarrekord. Det var en magisk kväll i Köpenhamn på många sätt. Det här är ett bevis på sportens betydelse i dagens tv-landskap, tyckte Emir Osmanbegovic, sportchef på Discovery Networks Sweden och Eurosport.

Och i lika hög grad, väl investerade pengar i köpet av TV-rättigheterna för Discovery.

TV-rättigheterna till EM äger däremot SVT och TV4.

Många svenskar till Paris

Fotbolls-EM spelas i tio städer i Frankrike 10 juni-10 juli. Svenska supportrar kan köpa biljetter antingen via en ansökan hos det europeiska förbundet Uefas öppna kvot eller via den svenska kvoten som förbundet blir tilldelat. 

Europamästerskapet blir det största någonsin med 24 nationer. Den 12 december sker lottningen av EM-grupperna. Slutspelet spelas 10 juni–10 juli i nio franska städer med final på Stade de France i Paris med plats för dryga 81 000 åskådare.

I Paris blir det också spel på Paris SG:s och Zlatan Ibrahimovics Parc des Prince samt i Lille, Lens, Lyon, Saint-Étienne, Bordeaux, Toulouse, Marseille och Nice.

EM och OS samma sommar

Men med både EM och OS i sommar blir det problem med spelschemat för ordinarie seriespel. Sommarhalvåret räcker inte till för att göra uppehåll för båda mästerskapen.

Så det blir spel under OS oavsett att vissa klubbar kommer att sakna spelare som då befinner sig i Brasilien. 

Det blir några månader med mycket fotboll. 

Allsvenskan startar i april och pågår till november.

EM spelas 10 juni-10 juli och OS-fotbollen genomförs 3-20 augusti. 

Plus kvalspel till Europa för några av klubblagen och som inte det är nog kommer höstens VM-kval.

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.