När affärerna styr sporten...
Att ägare och ryttare har skilda åsikter i ridsportvärlden är långt ifrån sällsynt, snarast återkommande. Men nu sker det ovanliga att en stjärnhäst flyttas från en landslagsryttare till en annan.Men så har hästarnas värde ökat och det kan vara prislappar på uppemot miljonen.
Peder Fredricson tar över Zacramento utan att Douglas Lindelöw kan göra något åt det. Ägare är nämligen Tove Håkansson och det är hon som har bestämt att så ska ske.
Inom hästsporten är det stor skillnad på vem som är ryttare, ägare eller beslutsfattare.
Affärerna styr
Många ryttare får vara glada över att få tillgång till en vass häst – så länge som det passar ägarna. Annars är det bara tack och adjö.
Ryttaren trissar upp hästens värde via bra vård och träning som i bästa fall leder till framgångar. Men den dagen ägaren har kommit på något annat är det bara att släppa tyglarna och lämna över ridspöet till någon annan.
Att en häst går från en landslagsryttare till en annan är ovanligt. Egentligen skulle hästen kunna ha en annan åsikt, men denne blir aldrig tillfrågad... Vid nästa tävling skulle det ju vara lätt att hästen går in, av vana, i en spilta där hans gamla vanliga ryttare står och inte väljer sin nye ryttare…
Men båda, ja, alla accepterar det naturliga och går vidare som den mest naturliga saken i världen.
Fast Douglas Lindelöw skrattar ju inte åt beslutet och Peder Fredricson har medgett att situationen är något ovanlig
Prislapparna allt större
Det här är vad som gäller inom hästsporten där tendensen är att affärsintressen och belopp att bara blir större eftersom allt fler kapitalstarka personer kommer närmare hästarna.
En förklaring är bl a ett större intresse från rika amerikanare och då blir europeiska hästar dyrare.
I Sverige har två damer etablerat sig som framstående hästägare, båda uppbackade av fädrer som är kända. Tove Håkanssons pappa var företagsledaren Bo Håkansson. Och Charlotte Söderström, som 2013 köpte OS-hästen All In (med vilken Peder gjorde succé) är dotter till H&M-ägaren Stefan Persson.
Tove Håkansson hade mod att lämna jobbet som PR-konsult i Stockholm för att bli hästägare i Skåne. Ett syfte, som hon själv medgav var att ” fler skulle känna till hennes namn för i den här branschen behöver du kontakter”.I dag äger hon ett 30-tal hästar, bl a högaktuella Zacramento.
Men samarbetet mellan ryttare och ägare fungerade inte tillräckligt bra, hävdar närstående och det är ett skäl till skiftet.
Det är bara en vecka sedan det stod klart att ekipaget splittras efter beslut från Tove Håkansson.
Då tvingades han sälja en annan favorit
Douglas Lindelöw var även sommaren 2015 inblandad i en uppmärksammad försäljning. Då gällde det en annan hyllad häst,Casello.
Hästens delägare, Paret Bladh, ville sälja sin halva av hästen, men det ville inte Lindelöw. Slutligen tvingades han ändå att gå med på en försäljning, med en prislapp på 28,1 miljoner kronor.
Peder Fredricson kommenterar förändringen för Sacramento så här:
- Det är alltid känsligt när hästar byter ryttare men jag kontaktade Douglas för att stämma av att allt var okej. Men antingen hade den kommit till mig eller hamnat utomlands, säger Peder Fredricson.
Därför måste Sacramento byta
– Jag blev kontaktad av ägaren för någon dag sedan och så hade vi ett möte. Vi har inte riktigt kommit överens om alla detaljer. Men det ska bli spännande, säger han till SVT Sport.
Ett trettiotal intressenter ska ha kommit med förslag till Håkansson, som föredrog Fredricson.
”Beslutet om att det blir Peder som ny ryttare på hästen grundar sig bland annat i att han i och med sin ranking har tillträde till de största och bästa tävlingarna, däribland GCT”, meddelar stall Håkansson.
Douglas säger å sin sida:
Vi har diskuterat under ett par veckor, men vi kom inte riktigt fram till en gemensam framtidsplan, säger han och syftar på Tove Håkansson
– Det är klart att det är tråkigt, även om jag haft tid att vänja mig vid tanken. Men det är en jättefin tävlingshäst och vi har gjort otroligt mycket bra tillsammans.
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Inte en dag utan att norsk media rapporterar att skid-VM i Trondheim var ett ekonomiskt fiasko. Tidigare har meddelats att 34 miljoner saknades, nu har beloppet vuxit till över 50 miljoner och Åsne Havnelid, ordförande i styrelsen för VM-bolaget ber om ursäkt och säger att hon avstår sitt årsarvode på 250 000 kronor.
Oredan tvingar det norska skidförbundet till kraftfulla besparingar samt varsla om uppsägningar. Stjärnan Therese Johaug säger till VG
- Jag är chockad, hur är det möjligt? Det är en vansinnigt stor summa pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.
Skriv kommentar