När affärerna styr sporten...
Att ägare och ryttare har skilda åsikter i ridsportvärlden är långt ifrån sällsynt, snarast återkommande. Men nu sker det ovanliga att en stjärnhäst flyttas från en landslagsryttare till en annan.Men så har hästarnas värde ökat och det kan vara prislappar på uppemot miljonen.
Peder Fredricson tar över Zacramento utan att Douglas Lindelöw kan göra något åt det. Ägare är nämligen Tove Håkansson och det är hon som har bestämt att så ska ske.
Inom hästsporten är det stor skillnad på vem som är ryttare, ägare eller beslutsfattare.
Affärerna styr
Många ryttare får vara glada över att få tillgång till en vass häst – så länge som det passar ägarna. Annars är det bara tack och adjö.
Ryttaren trissar upp hästens värde via bra vård och träning som i bästa fall leder till framgångar. Men den dagen ägaren har kommit på något annat är det bara att släppa tyglarna och lämna över ridspöet till någon annan.
Att en häst går från en landslagsryttare till en annan är ovanligt. Egentligen skulle hästen kunna ha en annan åsikt, men denne blir aldrig tillfrågad... Vid nästa tävling skulle det ju vara lätt att hästen går in, av vana, i en spilta där hans gamla vanliga ryttare står och inte väljer sin nye ryttare…
Men båda, ja, alla accepterar det naturliga och går vidare som den mest naturliga saken i världen.
Fast Douglas Lindelöw skrattar ju inte åt beslutet och Peder Fredricson har medgett att situationen är något ovanlig
Prislapparna allt större
Det här är vad som gäller inom hästsporten där tendensen är att affärsintressen och belopp att bara blir större eftersom allt fler kapitalstarka personer kommer närmare hästarna.
En förklaring är bl a ett större intresse från rika amerikanare och då blir europeiska hästar dyrare.
I Sverige har två damer etablerat sig som framstående hästägare, båda uppbackade av fädrer som är kända. Tove Håkanssons pappa var företagsledaren Bo Håkansson. Och Charlotte Söderström, som 2013 köpte OS-hästen All In (med vilken Peder gjorde succé) är dotter till H&M-ägaren Stefan Persson.
Tove Håkansson hade mod att lämna jobbet som PR-konsult i Stockholm för att bli hästägare i Skåne. Ett syfte, som hon själv medgav var att ” fler skulle känna till hennes namn för i den här branschen behöver du kontakter”.I dag äger hon ett 30-tal hästar, bl a högaktuella Zacramento.
Men samarbetet mellan ryttare och ägare fungerade inte tillräckligt bra, hävdar närstående och det är ett skäl till skiftet.
Det är bara en vecka sedan det stod klart att ekipaget splittras efter beslut från Tove Håkansson.
Då tvingades han sälja en annan favorit
Douglas Lindelöw var även sommaren 2015 inblandad i en uppmärksammad försäljning. Då gällde det en annan hyllad häst,Casello.
Hästens delägare, Paret Bladh, ville sälja sin halva av hästen, men det ville inte Lindelöw. Slutligen tvingades han ändå att gå med på en försäljning, med en prislapp på 28,1 miljoner kronor.
Peder Fredricson kommenterar förändringen för Sacramento så här:
- Det är alltid känsligt när hästar byter ryttare men jag kontaktade Douglas för att stämma av att allt var okej. Men antingen hade den kommit till mig eller hamnat utomlands, säger Peder Fredricson.
Därför måste Sacramento byta
– Jag blev kontaktad av ägaren för någon dag sedan och så hade vi ett möte. Vi har inte riktigt kommit överens om alla detaljer. Men det ska bli spännande, säger han till SVT Sport.
Ett trettiotal intressenter ska ha kommit med förslag till Håkansson, som föredrog Fredricson.
”Beslutet om att det blir Peder som ny ryttare på hästen grundar sig bland annat i att han i och med sin ranking har tillträde till de största och bästa tävlingarna, däribland GCT”, meddelar stall Håkansson.
Douglas säger å sin sida:
Vi har diskuterat under ett par veckor, men vi kom inte riktigt fram till en gemensam framtidsplan, säger han och syftar på Tove Håkansson
– Det är klart att det är tråkigt, även om jag haft tid att vänja mig vid tanken. Men det är en jättefin tävlingshäst och vi har gjort otroligt mycket bra tillsammans.
Mest lästa just nu
Bakgruunden till att Zlatan Ibrahimovic skänker bort fyra av sina padel- och fotbollshallar i Sverige framkommer successivt.
Bara anläggningen i Örebro redovisade ett minus på 4,4 miljoner under förra året.
Bolaget Downtheline Holding AB, där Zlatans padelverksamhet är placerad, gjorde en förlust på 18,7 miljoner under 2024, enligt Expressen.
Det är bakgrunden till att megastjärnan nu vill göra sig av med anläggningarna i Örebro, Skövde, Uppsala och Jönköping.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar. Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap
Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar