När affärerna styr sporten...
Att ägare och ryttare har skilda åsikter i ridsportvärlden är långt ifrån sällsynt, snarast återkommande. Men nu sker det ovanliga att en stjärnhäst flyttas från en landslagsryttare till en annan.Men så har hästarnas värde ökat och det kan vara prislappar på uppemot miljonen.
Peder Fredricson tar över Zacramento utan att Douglas Lindelöw kan göra något åt det. Ägare är nämligen Tove Håkansson och det är hon som har bestämt att så ska ske.
Inom hästsporten är det stor skillnad på vem som är ryttare, ägare eller beslutsfattare.
Affärerna styr
Många ryttare får vara glada över att få tillgång till en vass häst – så länge som det passar ägarna. Annars är det bara tack och adjö.
Ryttaren trissar upp hästens värde via bra vård och träning som i bästa fall leder till framgångar. Men den dagen ägaren har kommit på något annat är det bara att släppa tyglarna och lämna över ridspöet till någon annan.
Att en häst går från en landslagsryttare till en annan är ovanligt. Egentligen skulle hästen kunna ha en annan åsikt, men denne blir aldrig tillfrågad... Vid nästa tävling skulle det ju vara lätt att hästen går in, av vana, i en spilta där hans gamla vanliga ryttare står och inte väljer sin nye ryttare…
Men båda, ja, alla accepterar det naturliga och går vidare som den mest naturliga saken i världen.
Fast Douglas Lindelöw skrattar ju inte åt beslutet och Peder Fredricson har medgett att situationen är något ovanlig
Prislapparna allt större
Det här är vad som gäller inom hästsporten där tendensen är att affärsintressen och belopp att bara blir större eftersom allt fler kapitalstarka personer kommer närmare hästarna.
En förklaring är bl a ett större intresse från rika amerikanare och då blir europeiska hästar dyrare.
I Sverige har två damer etablerat sig som framstående hästägare, båda uppbackade av fädrer som är kända. Tove Håkanssons pappa var företagsledaren Bo Håkansson. Och Charlotte Söderström, som 2013 köpte OS-hästen All In (med vilken Peder gjorde succé) är dotter till H&M-ägaren Stefan Persson.
Tove Håkansson hade mod att lämna jobbet som PR-konsult i Stockholm för att bli hästägare i Skåne. Ett syfte, som hon själv medgav var att ” fler skulle känna till hennes namn för i den här branschen behöver du kontakter”.I dag äger hon ett 30-tal hästar, bl a högaktuella Zacramento.
Men samarbetet mellan ryttare och ägare fungerade inte tillräckligt bra, hävdar närstående och det är ett skäl till skiftet.
Det är bara en vecka sedan det stod klart att ekipaget splittras efter beslut från Tove Håkansson.
Då tvingades han sälja en annan favorit
Douglas Lindelöw var även sommaren 2015 inblandad i en uppmärksammad försäljning. Då gällde det en annan hyllad häst,Casello.
Hästens delägare, Paret Bladh, ville sälja sin halva av hästen, men det ville inte Lindelöw. Slutligen tvingades han ändå att gå med på en försäljning, med en prislapp på 28,1 miljoner kronor.
Peder Fredricson kommenterar förändringen för Sacramento så här:
- Det är alltid känsligt när hästar byter ryttare men jag kontaktade Douglas för att stämma av att allt var okej. Men antingen hade den kommit till mig eller hamnat utomlands, säger Peder Fredricson.
Därför måste Sacramento byta
– Jag blev kontaktad av ägaren för någon dag sedan och så hade vi ett möte. Vi har inte riktigt kommit överens om alla detaljer. Men det ska bli spännande, säger han till SVT Sport.
Ett trettiotal intressenter ska ha kommit med förslag till Håkansson, som föredrog Fredricson.
”Beslutet om att det blir Peder som ny ryttare på hästen grundar sig bland annat i att han i och med sin ranking har tillträde till de största och bästa tävlingarna, däribland GCT”, meddelar stall Håkansson.
Douglas säger å sin sida:
Vi har diskuterat under ett par veckor, men vi kom inte riktigt fram till en gemensam framtidsplan, säger han och syftar på Tove Håkansson
– Det är klart att det är tråkigt, även om jag haft tid att vänja mig vid tanken. Men det är en jättefin tävlingshäst och vi har gjort otroligt mycket bra tillsammans.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar