Villa bygger framgång

Villa Lidköping tar över svensk bandy. Det är klubben med en av landet mest inbjudande bandyhallar, med störst publik, med mest solid ekonomi, och därmed möjlighet att bygga vidare, värva och stärka laget,

Johan Löfstedt i Villa håller undan en motståndare. Johan har blivit av klubbens främsta spelare sedan han värvades från Vetlanda. Foto: Ulf Palm / TT

 

 

Närkonkurrenterna har jämnt göra att få ihop vardagenn blir Villa bara starkare och starkare.

Om några veckor tror de flesta bandykännare  att Lidköpingslaget tar hem SM-guldet.

Poängrekord

Villa tog hem grundserien på 47 poäng, det är nytt rekord, en poäng mer än Sandvikens tidigare rekord på 46. Villa är också bäst på många sätt.

Inget lag har gjort så många mål, 174, inget lag har släppt in så få, 60. 114 plusmål betyder nytt rekord, Edsbyn hade det gamla rekordet.

Dessutom vann Villa publikligan med ett hemmasnitt på 3 193 åskådare på 13 matcher. Tvåan Hammarby är långt efter, 2 062 åskådare. Jumbo är Falun med 417 åskådare i snitt på hemmamatcherna.

Med den trogna publiken stärker villa ekonomin stadigt. Men så har klubben också en anläggning av absolut högsta kvalitet. 

Villa toppade också Fair Play-ligan, Som det lag på minst antal utvisningsminuter, på 280 minuter, tvåa var Bollnäs med 355 minuter. Flest utvisningar hade Tellus, 710 minuter.

Trio bakom 113 mål

Men Villa vann inte allt. Sandvikens Christoffer Edlund vann skytteligan med 61 mål, tvåa var Villas Joakim Andersson, 50 mål, trea Christoffer Fagerström, Hammarby, 44 mål. 

Av Villas 174 mål har trion Joakim Andersson, David Karlsson, 41 mål och Johan ” Löken” Löfstedt, 22, tillsammans gjort 113 av 174 mål.

Joakim och Johan värvades från Vetlanda inför den här säsongen.

Bästa laget någonsin?

Det finns experter som följt bandyn i många år som säger att Villa är det bästa laget genom tiderna. Favorit, förstås, till SM-guldet. Något som klubben hittills misslyckats med trots fyra finaler.

Snacket om att publiken sviker bandyn ska vi kanske ta med en nypa salt. 232 303 åskådare har sett de 182 som spelats i grundserien. Det betyder ett snitt på 1 276 åskådare/match. Förra säsongen var den siffran 1 269 åskådare.

Nu startar slutspelet. Åttondelsfinalerna spelas den 14 och 16 februari:

Broberg-Vänersborg

Motala-Vetlanda.

Kvartsfinalerna, bäst av fem, startar den 19 februari:

Villa-Motala/Vetlanda

Edsbyn-Bollnäs

Västerås-Broberg/Vänersborg

Sandviken-Hammarby.

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.