Mörkret tilltar runt italiensk fotboll

Gazzetta dello Sport har avslöjat samtliga Serie A-lags lönekostnader. Läsningen är häpnadsväckande. Serie A satte ett nytt rekord. Nästan 15 miljarder betalas ut i löner under säsongen 2019-20. Det är en ökning med tio procent jämfört med förra säsongen. Aldrig tidigare har ligan betalat ut lika stora löner.

Inte undra på att han grinar illa. Nu är det slut på de goda tiderna. Miralem Pjanic hade 70 miljoner iårslön i Juventus, det kan han glömma i fortsättningen.

Juventus betalar de högsta lönerna, 3,2 miljarder kronor. Men även för Juventus finns gränser.

I slutet av mars kom spelare och ledare kom överens med ledningen om en lönesänkning under fyra månader (mars-juni), vilket gör att Juventus sparar 980 miljoner kronor.

Italienska fotbollsekonomen Marco Bellinazzo menar att spelarövergångar på över en miljard kronor är ett minne blott på grund av krisen. Enligt honom har värdet på spelare – generellt sett – gått ner 30 procent under krisen. 

Tvingas Juventus sälja Ronaldo, 35, för att slippa hans höga lön? Kanske. Hans kontrakt sträcker sig 2022. Priset kan bli 700 miljoner. Portugisen kostade 1,1 miljarder sommaren 2018.

Klubbarnas lönekostnader:

1.    Juventus: 3,2 miljarder kronor

2.    Inter: 1,5 miljarder kronor

3.    Roma: 1,3 miljarder kronor

4.    Milan: 1,2 miljarder kronor

5.    Napoli: 1,1 miljarder kronor

6.    Lazio: 780 miljoner kronor

7.    Torino: 580 miljoner kronor

8.    Fiorentina: 540 miljoner kronor

9.    Cagliari: 480 miljoner kronor

10.  Bologna: 450 miljoner kronor

Vem som tjänar bäst? Enkel fråga. Cristiano Ronaldo tjänar fyra gånger så mycket som den näst bäst betalda spelaren i Serie A

Och tio av de elva bästa betalda spelarna i Serie A tillhör Juventus. Endast Romelu Lukaku bryter dominansen, här är listan:

1.    Cristiano Ronaldo, Juventus, 340 miljoner kr

2.    Matthijs De Ligt, Juventus, 86 miljoner

3.    Romelu Lukaku, Inter, 82 miljoner

4.    Gonzalo Higuain, Juventus, 82 miljoner

5.    Paulo Dybala, Juventus, 79 miljoner

6.    Adrien Rabiot, Juventus, 76 miljoner

7.    Aaron Ramsey, Juventus, 76 miljoner

8.    Miralem Pjanic, Juventus, 70 miljoner

9.    Douglas Costa, Juventus, 65 miljoner

10.  Mario Mandzukic, Juventus, 65 miljoner

11.  Sami Khedira, Juventus, 65 miljoner

Källa: Italienska tidningar och SportExpressen.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen