Större tillgångar i AIK
Bara några dagar efter att bokslutet för 2021 presenterades, och visade mycket goda siffror, utpekas John Guidetti som en blivande AIK-are, om än dyr. Men det finns pengar pengar i klubbkassan och förhoppningen är att partners också kan hjälpa till att genomföra en sådan transfer.
Andraplatsen i Allsvenskan 2021 är en merit, det var enbart åttaplusmål som skiljde AIK från mästarna, Malmö FF.
Vad som också bör framhållas från 2021 är att AIK noterade allsvenskans högsta publiksiffra under året. Vid derbyt mot Djurgården på Friends kom 42 539 åskådare.
, Men viktigast av allt, klubben kan redovisa över 20 miljoner kronor i vinst och nu uppgår koncernens egna kapital till 64,6 miljoner att jämföra med 45,9 vid motsvarande tidpunkt i fjol.
2020 gjorde AIK ett minusresultat på över 17 miljoner kronor, nu framhålls vinsten på 20 miljoner.
AIK:s intäkter uppgick till 176,4 miljoner (2020: 127,6).
Klubben betonar i bokslutet att de totala intäkterna ökade med 48,8 miljoner från föregående år beroende framför allt på att publikrestriktionerna upphörde, men också en ökning för spelaraffärer. Transfernetto 2021 visar 36,1 miljoner.
Samtidigt kopplas John Guidetti ihop med AIK.
Han har ett utgående kontrakt med Deportivo Alavés och nu avslöjas att AIK-representanter har besökt honom i Spanien. 29-åringen har dock inte tagit definitivt beslut att flytta hem.
Dessutom uppger Expressen att han önskar en månadslön på 200 000 utöver sign on-bonus på runt 15 miljoner kronor.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen.
AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga.
20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Nu har det hänt igen. En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.
– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I rena glädjeyran storspelade Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.
SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.