Miljonskulderna bara växte i AIK
AIK Bandy går under. Både damlaget och herrlaget finns i verksamheten, men elilicensen gäller enbart herrlaget och därför kan damlaget fortsätta att spela!
Men situationen var ohållbar förr herrlaget. 8,2 miljoner i skulder enbart till kronofogden och uppgifter om spelarlöner om totalt 450 000 kr i månaden innebar att hotet mot existensen bara blev större och större. Det fanns inga möjlighetet att hålla ihop truppen och framför allt saknades förmågan att betala löner.
Konkursen var oundviklig.
– Jag har inte sovit mycket sedan vi började få insikt i bokföringen, säger nytillträdde ordförande Bosse Fasth i Sportbladet.
”Intäkterna motsvarar inte löpande kostnader och samtliga alternativ till finansiering är uttömda. Det är oansvarigt gentemot personal, spelare och ledare, samarbetspartner, medlemmar, säsongskortsinnehavare, bandysupportrar, att inte stoppa verksamheten och fortsatt bygga på den skuldbörda som redan finns”, säger Bo Fasth i ett uttalande till AIK:s hemsida.
Spelarna informerades om beslutet i dag under ett möte. De har ännu inte fått lön för föregående månad.
Med kvarvarande skulder från två år tillbaka och med galopperande skulder för truppen fanns det inga alternativ inför framtiden.
Bosse Fasthuppger att drygt 3 miljoner hade behövts för att driva verksamheten vidare.
AIK:s herrlag kom tillElitserien 2019/2020 och har sedan dess värvat friskt och utmanat verkligheten. Miljonutgifterna var stora och många undrade hur länge det skulle hålla. Dett höll tills nu.
Att laget nådde SM-final 2021 hjälpte inte anseendet i nämnvärd grad. Det var ont om sponsorer.
Damlaget förlorade SM-finalen i våras, här blev också Villa-Lidköping övermäktigt.
Nu måste förbundet utreda en lösning för de vakanta platserna samtidigt som spelarna måste hitta nya klubbar.
Mest lästa just nu
Swisch-kampanjer är i dag vardagsmat inom elitidrotten.
Niklas Wikegård, sportchef i Djurgårdens ishockey, har flera gånger vädjat om extra tillskott från medlemmar och andra partners.
Nu är det ekonomiskt hårt trängda AIK FF AB som vädjar om hjälp från den så kallade ”Den svarta Massan”. En ekonomisk förening, vars pri
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar