Stockholmsidrotten grillade politikerna
Sex partier hade hörsammat inbjudan att komma med raka besked om hur det ska bli med idrottsanläggningarna i Stockholm i framtiden: Moderaterna (Billy Östh), Folkpartiet (Daniele Fava), Kristdemokraterna (Leif Kroon), Miljöpartiet (Åsa Lindhagen), Socialdemokraterna (Emilia Bjuggren) och Vänsterpartiet (Mehdi Oguzsoy).
En fullastad SL-buss om dagen
De ställdes mot väggen utifrån Stockholms Idrottsförbunds analys att det saknas bland annat 40 fullstora fotbollsplaner, 22 handbollshallar och 20 hockeyhallar i huvudstaden som växer med en fullastad SL-buss om dagen - och därmed ett Östersund om året.
Det gäller alltså först att bygga ikapp. Därefter att bygga i takt.
Politikerna satte sig på varsin stol på Fryshusets golv, ackompanjerade av studsande basketbollar. Ordinarie träning pågick bakom skynket och gav en härligt högljudd, idrottslig inramning.
Rörande överens om behovet
Mitt emot satt drygt 150 idrottsledare från de flesta av Stockholmsidrottens 70 medlemsförbund, varav många från de stora idrotterna fotboll, ishockey, basket, handboll, innebandy och simning.
Moderatorn Ola Billger, tidigare sportchef på Svenska Dagbladet, inledde med att fråga politikerna om den anser att Stockholm har rätt antal planer, hallar och simhallar i förhållande till antalet idrottsutövare. Då förvandlades ”scenen” till ett 1:a maj-tåg: idel röda skyltar med texten ”Nej”.
Det var den ena av två gånger de sex politikerna var eniga under kvällen. Den andra var när Billger frågade om de var beredda att bygga ikapp behovet av idrottsytor jämfört med övriga landet. Då åkte ”Ja”-skyltarna upp med en hastighet som hade lämnat Usain Bolt hopplöst efter.
Unga tjejer och kvinnor viktigast
Jo, en sak till var de ganska överens om: det är extra viktigt att unga tjejer och kvinnor – speciellt de med invandrarbakgrund - får samma chans att röra på sig som unga pojkar och män. Därför har upprustningen av Kanalplan, hemvist för bland annat Hammarbys damfotbollslag som spelar i Elitettan, blivit en symbolfråga.
Björn Eriksson, nytillträdd förbundschef på Stockholms Fotbollförbund, var på plats under kvällen:
- Det är viktigt att ungdomar har möjlighet till en aktiv fritid. När det gäller just fotbollen behöver vi anlägga ett stort antal konstgräsplaner bara för att bygga ikapp behovet. Jag upplevde mötet ganska positivt, speciellt att alla partierna är beredda att satsa mer - även om det varierade en del mellan hur mycket de är villiga att satsa.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Svenska Skidskytteförbundet har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera.
För ett år sedan presenterades en anläggningsfond där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.
Fföreningar runt om i landet ska få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och trygga anläggningar fram till 2031.
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.




















