Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

En Tiger utan empati och total förträngningsförmåga

Blogg skiljer sig från journalistik genom att det handlar om tyckande. Bloggande kräver därför inte samma mängd research och källkontroll. Å andra sidan verkar dagens journalister ha så låg kunskapsnivå att det inte blir någon skillnad i trovärdighet.

Det här är en blogg. Texten som följer är lösa spekulationer som helt saknar fakta när det gäller Tigers psykologiska status. Tesen blir då (en tes är till skillnad från en teori helt utan bakomliggande forskning, dvs arbetsfri och därför att föredra) att TW igår bevisade att han inte påverkas av känslor. Dvs ingen empati och total förträngningsförmåga. Det finns medicinska beteckningar på de egenskaperna.

Han borde ha en omöjlig uppgift

Det borde vara omöjligt att gå ut och skjuta fyra minus med två eagles med det tryck från omvärld som han utsatts för och den invärtes storm hans känsloliv borde befinna sig i om barn, hustru, mamma och vänner betyder något för honom.

Känslan från presskonferenser att Tiger säger det som han förväntas säga utan att mena det förstärktes av hans fantastiska golf i går. Sympatin för en Tiger som skjutit tre över och visat sig påverkbar, dvs mänsklig hade varit högre. Att TW spelade fantastisk golf igår är egentligen en helt annan sak.

Vore jag potentiell sponsor till Tiger och sitta i förhandlingar med hans agenter (de brukar bli sura om jag skriver ut namnet och maila ansvarig utgivare, men ni vet vilka) skulle gårdagens helt enorma prestation få mig att tveka ordentligt.

Tiger som 23:a vore allra bäst

Även om min produkt inte har den högerkristna konservativa medelklassen som målgrupp så skulle jag tveka. Risken för beteende från TW som allvarligt skulle skada mitt företag måste bedömas som hög. Så hög att det påverkar de positiva effekter som ett antal vinster och majors under de kommande åren skapar.

Då skulle jag hellre skriva ett sponsoravtal med Fred Couples, denna älskade och omtyckta golfare som nu efter år av ryggproblem spelar golf på samma nivå som för 20 år sedan. Kostar en femtedel och ger min produkt en helt annan image.

En grön kavaj på Fred eller Tom och en Tiger på 23:e plats skulle glädja mig mest, för då vore det lättare att känna sympati för Tiger och tro på att han inte kommer att återfalla i sitt gamla beteende kombinerat med glädjen över att de gamle får bevisa att golf är så mycket mer än idrott.

Dan Persson

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Arvfonden fortsätter att berika föreningar. Vid Arvsfondsdelegationens sista möte för i år  tillkom en rad beslut om lokalstöd som att gynnar en rad föreningar som hade ansökt och som nu kommer att tilldelas pengar.   

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.