Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Landslagen konkurrerar med elitserie och allsvenska om samma pengar

Nationalism, nej tack.

Det är hockey-VM nu. Jag vet jag blev lika förvånade som ni. Varför förstöra ljumma sommarkvällar då allt fokus ligger på gräsmattan, golfbanan, rosévinet och grillen med något så fånigt som hockey-VM.

Samma värdegrunder

För oss alla som oroar sig för att mängden korkade svenskar är så många att Sverigedemokraterna skall komma in i Riksdagen bör vi betänka var grunderna för nationalism har uppstått och idrottens roll.

Den trista sanningen är att de drivkrafter som får ishockeyförbundet, fotbollförbundet med flera att tjäna pengar på sina landskamper till stor del är identiska med de drivkrafter som SD utnyttjar för att få fler väljare.

Ingen kul tanke men när man hör ”Hata AIK, Hata Göteborg” med flera slagord från i övrigt sansade människor undrar man över värdegrunden och ser tydligt kopplingen till SD.

Motstridig nationalism

På samma sätt som det är vedervärdigt när rasister tagit över nationalsymboler och vi inte får sjunga nationalsång och vifta med svenska flaggor så känns det lika vedervärdigt när vi skall hylla nationalstaten och våra landslag i ett samhälle där vi inte ens funderar över varför nationalismen finns där som en viktig byggsten för överklassen.

Är man nordkorean så finns det goda skäl att hylla landet och ledaren. Gör man inte det får man ingen mat och blir i värsta fall skjuten. Som svensk känns det inte lika självklart. Vi är del av EU, vi rör oss i världen, vi pratar engelska och andra språk och vi mår lika bra på Ramblas, Picadilly cirkus, Times Square som vi gör i Alingsås. Tror jag, jag har aldrig varit i Alingsås.

Jag är svensk, ingår i skattebasen och bor i det område där den svenska polisen har våldsmonopol. Jag är barnsligt förtjust i strömming, isterband, Biff Rydberg med mera om det kan ses som typiskt svenskt men det här med att i dagens globaliserade värld hålla på med nationalism är direkt motstridigt bättre välfärd, en räddad miljö och ett humanare samhälle.

Landslagen ändå viktiga

Av kvalitetsskäl så ser jag hellre Barcelona än svenska landslaget, hellre Elitserien än Tre Kronor och hur ett VM där Norge och Danmark vinner matcher skall kunna intressera någon är för mig en gåta.

Nu är landslagen viktiga för dels förbunden, de utgör de primära intäkterna utöver statsbidragen, och dels för media. Aftonbladet sport är inte granskande journalister längre, de är marknadsföringsorganisationer för landslagen. Allt i syfte att sälja fler tidningar, vilket alltid är ett gott syfte.

Det här moderna partnerskapet är med och skapar nationalism. De lever på samma känslor som SD behöver för att komma in i Riksdagen. Det är ena skälet till varför jag reagerar negativt.

Har sitt berättigande

Landslagen tar också bort intäktsmöjligheter för den upplevelseindustri som heter Allsvenskan och Elitserien. SvFF ger oss en sämre allsvenska. Så enkelt är det. Landslagen är i och för ty bra för de lite sämre arbetarna eller hur spelarna nu skall definieras, som den här vägen kan finna nya arbetsgivare och förbunden gör en hel del bra för bredd och ungdomsidrotten men landslagen konkurrerar om samma pengar med elitserie och allsvenska och skadar den verksamheten.

Nu är det inte så att Lars-Åke Lagrell, Christer Englund med flera är Sverigedemokrater, det påstår jag inte överhuvudtaget för det vore en både falsk och hemsk anklagelse. Jag konstaterar bara att det är lite trist att den nationalism som krävs för att kränga produkten landslag är byggd på samma känslor som Sverigedemokraterna behöver för att komma in i Riksdagen.

Sen kommer jag att njuta av sommaren och egen golf innan idrotten startar igen i höst med Elitserien i hockey och de stora ligorna i fotboll. Fram till dess finns det inget kvalitativt att njuta av.

Dan Persson

Dan Persson

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.