Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
"2011 i backspegeln och prognosen för 2012"
2011 är till ända. Vad har egentligen hänt inom idrotten, borträknat det sportsliga, under året, och vad kan vi förvänta oss av nästa?
RIM, Riksidrottsmötet, fattade inget beslut om 51-procentsregeln. Här kom istället ett av de dummaste uttalanden som någons gjorts från herrar Lagrell och Liljegren. Det står helt klart att formuleringen kom från Liljegren och Lagrell skrev på för att vinna nästa strid. ”Bidrag till ungdomsidrotten från stat och kommun får aldrig gå till privata företag” i kortversion. Svårt köpa tröjor till fotbollslaget då.
Dessa arenor...
Göransson Arena bestämde sig för att slänga ut bandyn då den är olönsam och sedan att behålla bandyn på grund av kommunalal påtryckningar.
Vänersborg kommun insåg att arenan var en kvarnsten och bestämde sig för att sälja. Jag kan köpa om jag får köpa för en krona, får ett årligt bidrag på 25 miljoner kronor mot att arenan i stor utsträckning får användas för ungdomsidrott och får slänga ut bandyn. Slipper man isen och den lilla målgruppen bandy och får lägga gräs och sälja arenan som träningslägerplats gentemot fotbollen så finns det bra förutsättningar.
Nationalarenan har valsat runt i media och själv har jag passerat 30 mediaframträdanden och tiotalet seminarier i ämnet. Det blir en fantastisk arena men de infrastrukturella problemen och ekonomin blir värre än vad som sagts. Vi får under 2012 se hur SvFF distanserar sig från arenan och börjar leta exitmöjligheter. Ett tips är att samråda med Solna. Bjuder någon 400 miljoner för de 50 procent som Solna stad och SvFF äger så får man en byggnad som kostat 3 miljarder. Mer tror jag inte den är värd. Det lär dock inte hända då min värdering på 800 miljoner får ses som optimistisk.
Sportdöden fortsätter
Rubriken ”Arena i kris” kommer att synas i media ett antal gånger även under 2012. Sveriges kommuner och Landsting kommer med nya direktiv för att motverka att kommuner slänger goda pengar efter dåliga. Innebär att klubbar får låta bli ta steget upp för att deras ekonomi inte räcker till arenaombyggnad.
Sportdöden fortsätter. Nu har vi Skridsko, Gång, Backhoppning med flera på ett kommunalt äldreboende medan Bandyn och Handbollen hostar oroväckande. Speedwayen har bara ont i plånboken. Det moderna kommersiella samhället har bara plats för ett litet antal elitidrotter. Så trist är det.
SvFF får ett bra 2012. EM-platsen säkerställer detta. Det som nu ligger i korten är en växande konflikt mellan bredd och elit och en ny ordförande som kommer att sakna ett fullt mandat.
Konsten att slippa notan
Björn Ericsson lägger 2012 fram ett förslag för hur ”idrottsevent inom ramen för seriespel enligt RFs stadgar” skall slippa notan för polisbevakning. Han måste bara bli av med kulturen som fått för sig att renodlade kommersiella event där lönsamheten ligger i ölförsäljning genom att påpeka det självklara att de ideella renodlade kultureventen inte drar några besökare alls utöver batiktanter och kulturelit och den gruppens behov av polisbevakning är minimal med dagens tilldelning av vitt vin.
Globaliseringen fortsätter. 2012 kommer fler att se fotboll på sportbarer än på arenor eftersom vi hellre lägger pengarna på kvalitativ fotboll. SEF har ett jättejobb för att vända skutan och hamnar de i skyttegravarna mot ett förbund av Johultsmodell så lär framstegen lysa med sin frånvaro.
Regeringen gör garanterat ingenting för att stötta elitidrotten 2012. De lär inte göra något för ungdomsidrotten heller. Lena L A kommer att fortsätta upprepa sitt mantra ”det är positivt om idrotten kan fortsätta utveckla sina intäkter”.
En konflikt som återuppstår
Spelmonopolet då? Ja, det är 50/50 att hamnar på agendan under 2012. Kräver dock skickligt arbete från spelbolagen samtidigt som Svenska Spel lirar i världsklass i den viktiga grenen, bevara monopol.
Konflikten SOK och RF återuppstår i samband med OS. Nu påminner det här kriget om tyskarnas intåg i Polen, stridsvagnar mot kavalleri så utgången är given (inga jämförelser i övrigt).
Media kommer självfallet att sälja många tidningar på att fotbollssupportrarna utnyttjar prostituerade under EM. Artiklarna är förmodligen redan färdigskrivna och behöver bara uppdateras. Publiceras de dagar Sverige inte spelar.
Demokratiproblemet lär inte hamna på agendan under 2012, vare sig på initiativ från RF eller något specialidrottsförbund tar uppoavsett hur mycket det behöver göras. De i ledning för förbund och distrikt föredrar att fortsätta leva i lögnen att de är förtroendevalda. Verkar vara en klok strategi då ingen har någon idé om hur man löser problemet.
Gott nytt år!
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen














