Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Både klantigt och korkat, AIK
De kritiska rapporterna runt AIK har kommit tätt under en vecka. Frågetecknen runt klubben växer och man frågar sig om det bara är ren klantighet?
”Det är så korkat att jag fattar ingenting”. Så sa Johan Segiu om Jonas Galottas mindre intelligenta rasistpåhopp på Zlatan Ibrahimovic. Jag delar Johan Segius åsikt till fullo. Galotta har erkänt och bett om ursäkt.
Kanske ändå mer...
Men det kan finnas mer som är korkat.
AIK är Sveriges mest påpassade idrottsklubb av flera skäl. Man har idogt strävat efter att bli ”hatad” av anhängare till andra klubbar, man är enda noterade bolag med informationsplikt och skyldigheten att publicera kvartalsrapporter.
Under de senaste åren har man varit utsatta för såväl Uppdrag Granskning och otaliga artiklar i media som påstår att det finns kopplingar mellan föreningen och både kriminella såväl som våldsbenägna huliganer.
Det här vet Johan Segui som är en smart kille (och både trevlig och bildad, de gånger jag har träffat honom). Han är numera både ordförande för AIK Fotboll och vd för AIK Ishockey.
Segui väl medveten
Han vet också att fler skandaler i media, sanna eller osanna, skadar klubben i form av en svårare sponsormarknad och färre sålda biljetter. Han vet också att en ökad omsättning är grunden för bättre tabellplacering och ingen kan betvivla att han älskar sitt AIK och vill klubben väl.
Johan Segui vet att trots det rättsvidriga i begreppet, ”Guilt by association”, räcker det långt i media och bland stora delar av allmänheten för att döma.
Ändå inleder klubben ett omfattande samarbete med Galotta och hans bolag.
Det är osannolikt att inte Johan Segui också är väl medveten om följande - att Galottas bolag SOS Management AG saknar tillgångar och att Galotta söks av schweiziska myndigheter för skulder på flera miljoner.
Fel beslut på fel beslut
Likaså att Galottas bolag Abstergo lämnade Sandviken AIK med en obetald skuld på knappa 200 000. Att samma bolag utsattes för hård kritik för ”etiskt tveksamma metoder” i skuldsaneringen av Boltic. I dag saknar bolaget verksamhet och utmätningsbara tillgångar.
Inte blir det bättre av att Galotta tog över Goaltender shop Sweden AB som försätts i konkurs i Solna på fredag. Men de dåliga affärerna har inte skadat Galotta som kan ha den privata regskylten ”Inter” efter sitt italienska favoritlag på sin Ferrari.
Ändå inleder AIK ett samarbete med Galottas bolag Sports Revenue Management AB som enligt källor från flera håll får 60 procent av intäkterna från nya medlemmar i AIK.
Han har fem bolag, varav ett holding med det roliga namnet, den tidiga fågeln fångar flest fisk fast på Italienska och ett finansbolag har firmanamnet kopplat till AIK ”Svartgult gatan fram AB, och de ovan nämnda.
Man bad om problem
Klubben tar också in Galotta för att reda upp AIK Hockeys verksamhet och han deltar i ett antal aktiviteter som har koppling till AIK.
Det skadar AIK och det kunde en tredjeklassare med godkänt i kristendom lista ut i förväg.
Det går inte förstå varför man agerat på det här sättet.
Då blir det löpsedlarna igen
Det klubben skulle ha sagt var – ”du är väldigt välkommen som medlem, du får väldigt gärna skänka pengar till föreningen men vi kan inte ha något samarbete med dig eller med bolag där du finns i styrelse eller ledande ställning. Du får inte umgås med någon i ledande ställning i AIK eller AIK närstående bolag för det kan skada AIK”.
Risken är överhängande att om Sports Revenue Management missar en skatteinbetalning med en dag, påstås fibbla lite med momsen (Skatteverket är ibland att likställa med HA i synen på rätt och fel), har för mycket representation eller något annat relativt harmlöst så hänger AIK på löpsedlarna igen.
Johan Segui borde lägga energi på en etik- och moralstädning så ingen kan misstänkliggöra AIK. Klubbens varumärke förtjänar och behöver flera år av lugn och ro utan skandalrubriker.
Mest lästa just nu
Sanningen har kommit ifatt Malmö FF. Klubben som ofta beskrivs som Sveriges rikaste har ett ekonomiskt minus på 90 miljoner i årsredovisningen för 2025 och nu kommer följderna av högre kostnader och färre spelarförsäljningar
I spelartruppen har nya spelare ideligen tillkommit och nu är totalt 41 spelare kontraktsbundna samtidigt som ledarstaben också har blivit större. Jämte allt fler personer på kansliet har lönekostnaderna ökat avsevärt och närstående har undrat om det verkligen varit nödvändigt med så många anställda.
Det krävs sparåtgärder, vilket bl a innebär att anställda sägs upp.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
SVT sänder OS för första gången sedan 2012. Med en vecka kvar av spelen i Milano/Cortina har nästan 7 miljoner svenskar tittat på SVT:s sändningar.
OS i SVT har så här långt varit en succé, inte minst i SVT Play. Förra veckan uppnåddes över 20 miljoner videostarter på sportsändningar i SVT Play, en tredubbling av det tidigare rekordet från fotbolls-VM 2022.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen















