Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Turbulens som förgör AIK

Fansen hos AIK hockey läser om bråket i klubben och försöker de något positivt av det hela. Foto: Maja Suslin, TT

 

Kvällstidningarna drar på om AIK Hockey. Indicier och beskyllningar, olika belopp och motbeskyllningar. Det är svårt att veta vad som är sant.

Däremot finns det anledning att göra en övergripande konsekvensanalys.

Först kan vi konstatera att det är mycket svårt att få ishockey på SHL-nivå att fungera i Stockholm. 

Inte samma intäkter

AIK och Djurgården sticker ut med väsentligt lägre omsättning än medianklubben i SHL när de spelar i högsta serien. Det kan gå bra något år men över flera säsonger så åker de lag som har lägst omsättning ut. Så enkelt kan den kommersiella idrotten beskrivas och det är vetenskapligt belagt.

Det är i nuläget osannolikt att AIK eller Djurgården kan etablera sig på övre halvan i SHL oavsett hur duktiga de är. Det finns inte förutsättningar att nå samma omsättning utan egen arena på en så konkurrensutsatt marknad som Stockholm.

Sedan har AIK valt att vara en klubb för de trognaste supportrarna medan SHL-klubbarna på landsorten valt att vara en klubb för alla där sällanbesökarna utan fanatiskt intresse ses som de bästa kunderna eftersom de spenderar mer.

Segui har rätt - och fel

Det försämrar AIK:s position på sponsormarknaden. Kopplingar till Black Army och påstådda kopplingar till de hårda supportergrupperna skrämmer bort sponsorer än mer, men hard core fans som huvudmålgrupp minskar antalet sponsorer som kan tjäna pengar på sin medverkan.

Johan Segui har både rätt och fel när han säger att medlemmarna har makten. I rent formell mening är det sant eftersom AIK har stadgar som säger just det. I praktiken är det så att den procent av medlemmarna som går på årsmöten har en viss makt om än begränsad medan aktiebolagslagen gör att styrelsen i bolaget har väldigt mycket makt.

Artiklar av den här typen, falska eller sanna, påverkar självfallet varumärket negativt i de grupper som inte är närmast klubben. I kombo med dåliga sportsliga resultat så tappar man publik och sponsorer och hamnar i en negativ spiral. I förlängningen väljer föräldrar andra klubbar för sina barn och spelarna kräver mer för att vara anställda i AIK eftersom en riskpremie verkar logiskt.

AIK har problem ändå

Artiklar om supporterföreningar som agerar som om de var representativa för alla kunder till klubben förstärker den negativa bilden. Dagens exempel är om hur supportrar skickar ner en person som saknar avtalsrelation för att diskutera eventuellt konstgräs (själv tror jag inte det blir konstgräs) med  moderbolaget till det bolag som kanske skall ta över driften. Då har man tagit sig själv på för stort allvar och signalen till oss utanför är att här bör man hålla sig borta.

Det blir lite Daniel Suhonen över dagens AIK. En gruppering som anser sig vara mer S än andra och som drivs av tesen att de andra socialdemokraterna är onda och falska. Vi har kunnat konstatera att det inte är bra för socialdemokratin. Och inte heller för AIK heller.

Oavsett hur mycket som är sant av det som påstås i media kan vi konstatera att det skadar AIK:s varumärke. Det gör mig ledsen.

Det var inte vad klubben behövde i den ekonomiska och sportsliga kris som hockeyn redan är i.

Om du vill läsa mer om AIK och turbulensen:

Här skriver Sportbladet

Och här är Expressen

Dan Persson

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.