Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Så räddas förbundet och arenan

Svenska Fotbollförbundet ska räddas, Friends arena ska räddas - därför sker ett antal affärstransaktioner med hundratals miljoner. Foto: TT

 

Det talades det inget om i presskommunikén. Men Idrottens Affärer kan avslöja att den nya uppgörelsen runt Friends Arena blir 400 miljoner kronor dyrare än vad som först kommunicerades.

Lagardéres entré som ny operatör av arenan blev i dag offentligt genom handlingar till kommunstyrelsen i Solna stad att ägarna skall satsa 400 nya miljoner i Friends och ta på sig garantier framåt. Svenska Fotbollförbundet får ett minskad del  av det här ägartillskottet. 

En nyemissionen aktuell

För att affären med Lagardére skall kunna genomföras krävs det att ägarna till arenafastigheten gör ett ägartillskott på ytterligare 400 miljoner. Pengarna används för att förvärva mark och bolag runt arenan med Arenagate och Arenatorget som dominerande.

Det här ägartillskottet bedömer jag kommer att genomföras som en nyemission där förbundet inte deltar. De går inte in med mera pengar utan de får efter emissionen genom utspädning ett kvarvarande ägande på ca 16-18 procents ägande. 

Min bedömning är att det kan komma fler emissioner men att förbundet väljer att stanna på runt 10 procent. En s.k. cornerposition men där framtida förluster är hanterbara utifrån en koncernomsättning på närmare en halv miljard för förbundet.  

Uppe i 3,5 miljard

Någon emission är när detta skrivs inte kommunicerad av ägargruppen så det är vår spekulation utifrån det mest troliga sättet att hantera en situation där man dels behöver stärka kapitalet och dels ägarna inte deltar pro rata.

Det är naturligt att förbundet ansvar för lån också justeras utifrån ägarandelen. Det kan till och med vara så att förbundet blir av med sina borgensåtaganden genom nyemissionen.

Slutnotan för fastigheten Friends Arena är då uppe på 3,3 miljarder. Avtalet med Lagardere omfattar tillkommande investeringar som de och fastighetsägaren har att finansiera men det bör röra sig om små pengar så 3,5 miljarder är en rimlig bedömning vad arenan egentligen kostade innan den var helt färdig. Därutöver tillkommer över en halv miljard i uppstartskostnader i form av driftsförluster. 

Klarar den smällen

För förbundet är det här början på slutet på en besvärlig resa som skadat förbundet men som de nu snart kan lägga bakom sig.  När man under våren burit sin andel av driftsbolaget förlust för 2014 går förbundets arenaengagemang att summera. 

Summan blir inte rolig men merparten har burits av affären med Råsunda, dvs pengar som inte fanns utan den här affären. Framåt i tid kommer vinsterna från landskamper överstiga förluster på arenafastigheten om de kommer ner till ca 10 procent.

Bankkraven på att ägarna av fastighetsbolaget tecknar en förlusttäckningsgaranti blir hanterbara för förbundet. Förlusten i fastighetsbolaget kan bli uppemot 250 miljoner första året, men det klarar man.

Det som ännu inte är klarlagt är vad som händer med Folksams 11 procent som förbundet enligt det avtalet bär förlusttäckningsgaranti för. 

Lagardére slipper hyra

Skälet till kravet på förlusttäckningsgaranti finns i underlaget till Solnas kommunstyrelse. Dels skall fastighetsägaren bära en del initiala kostnader för förbättringar av arenan och dels skall, om man läser mellan raderna, Lagardere inte betala någon hyra alls första året. Den kan till och med vara negativ.

Vidare har Lagardere rätten hoppa av avtalet om de inte kan tjäna nog med pengar och rätten att förlänga det om de kan tjäna pengar.

Konsekvensen av ovanstående är att under flera år till kommer det uppstå förluster på nivåer mellan 150 och 250 miljoner för arenafastigheten som ägarna förbundit sig täcka med cash. Även om tio procent av de här beloppen är mycket pengar är det värt det för att försvara cornerpositionen.

De räddar förbundet

Sen är de senaste dagarnas affärer något långsiktigt positivt. Lagardére har bara ställt krav på hygienfaktorer för att kunna driva arenan professionellt. De är också beredda investera själva för att öka intäkterna ytterligare. 

Om några år då infrastrukturen runt arenan är bättre och shoppingcentret färdigt så finns det goda förutsättningar att öka intäkterna och då kommer också fastighetsägaren att kunna få vettigt betalt.

Sen går det konstatera att Lagardére gjort ett bra avtal och skapat sig goda förutsättningar. Vi kan också se att förbundet inte längre riskerar kärnverksamheten på ägandet och drivandet av en kommersiell arena även om ägandet även framåt att kosta. 

En eloge också till Swedbank, Folksam, Peab, Fabege och Solna stad som tagit ett stort ansvar för att förbundet inte ska gå under.

Solnaborna får igen det ökade ägandet i arenan flera gånger om genom arenastaden, Peabs aktieägare lär väl inte jubla över mer pengar till arenan, men de kommer att få god utdelning på resten av arenastaden, samma gäller för övriga. 

Vi får återkomma när vi vet villkor för en emissionen, när vi vet vad som händer med Folksams ägande och vi vet vilka som går med i emissionen. Solna stad är på, det är sannolikt att Peab och Fabege är med. Jernhusen är inte trolig som aktör och vi vet inte hur Folksam gör.  

Dan Persson

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Donalds Trumps fotbolls-VM, mästerskapets första upplaga ägde rum 1930 i Uruguay, blir minsann inget billigt nöje för svenska supporters på plats. Första gruppspelsmatchen spelas mot Tunisien på Estadio BBVA i mexikanska Monterrey natten till tisdag, 04 00 den 15 juni.

Arenan rymmer 53 500 och hemmalag är CF Monterrey i den inhemska ligan.

De två största supporterarrangörerna, Camp Sweden och ”Gula Väggen är märkligt nog i luven på varandra och riskerar att dela blågula fans i två läger.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen