Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Många personer sa ifrån
Håkan Hallstedt, generaldirektör på Lotteriinspektionen utsågs på torsdagen till utredare av omreglering av spelmarknaden. "Det är ett fiasko", menar en anonym initierad källa med insyn i Rosenbad och man är beredd att hålla med.
Håkan Hallstedt är onekligen kvalificerad, han kan branschen och är sedd som en kvalitativ generaldirektör, vilket gäller en relativt liten grupp av de nästan 500 som finns.
Ett misslyckande
Finansdepartementet kommunicerar ett tydligt misslyckande genom det här valet. Håkan Hallstedt har lojalt ställt upp efter att alla andra tackat nej. Signalerna att regeringen ville ha en kvinna utan bakgrund inom spel har varit kända för alla i månader.
Det var stor förvåning bland initierade när direktiven kom utan utredare och än större när de som hade läst dem noterade att det inte fanns någon utredare. Ingen utredare med integritet tar ett uppdrag utan att påverka direktiven.
Nu måste ett stort antal personer ha tackat nej och Håkan Hallstedt har till slut inget alternativ än att ta på sig självmordsuppdraget som lojal tjänsteman i staten.
Han är jävig!
För att åskådliggöra är det recensionen i NY Times när första ”Mission Impossible” filmen hade premiär 1996 som är närmast i minnet. Betänk årtalet, ”Jag förstod att det var science fiction när han kopplade upp sig från en lap top utan att modemet hängde sig”.
Håkan Hallstedt är jävig ur de utländska bolagens perspektiv.
Hans uppdrag som generaldirektör för Lotteriinspektionen har varit att jaga media och utländska spelbolag med blåslampa. Det har han gjort bra men förtroendet för de som efter utredningen förväntas att frivilligt skicka 70 procent av sina vinster i skatt till Magdalena Andersson har inte direkt ökat.
Håkan Hallstedt är lojal som statstjänsteman och såväl kompetent som kunnig. Det är trist att han blir tvingad att ta på sig det här uppdraget och det är förvånande att inte regeringen förstår att hans agerande under tidigare år förminskar hans möjlighet att lyckas nu.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.















