Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

TV-avtalen som skapade kaos

Pengar kom och gick, bakom TV-avtalen fanns en agent som trasslade till en jätteaffär. Foto: TT

 

Konkursförvaltare i Kentaro AB:s konkurs, Hans Renman vid Hamilton advokatbyrå stämmer Svensk Elitfotboll och kräver 13 miljoner kronor. Det är tragikomiskt fast mest tragiskt.

Det är dock logiskt med tanke på de synnerligen märkliga metoder och de till synes medvetna bedrägerier som kännetecknar Kentaro. 

Väljer samma moralnivå

De tre fyra sista åren var att se som ett enda stort Ponzi scheme där gamla kunder fick betalt med pengar som tillhörde nya kunder och pengar skeppades mellan olika dotterbolag för att hantera den mest akuta utbetalningen för att inte åka fast. 

Nu väljer konkursförvaltaren samma moralnivå (fast inom de legala ramarna) och ger sig på offren. I det här fallet SEF och damfotbollen som stäms på 13 miljoner.

Bakgrunden är en soppa men om jag kommer ihåg rätt så skrev Lars-Åke Lagrell ett avtal där utöver förbundet och deras rättigheter för landskamper även SEF och damfotbollens EFD fanns med. 

Avtalet skrevs med Philippe Huber, då VD för Kentaros moderbolag. Media beskrev honom som den schweiziska miljardären. Han är mest känd för att ha lämnat en Idrottsgala för att han inte fick sitta vid honnörsbordet och så här i efterhand framstår han som någon som kan doktorera på Ponzi bedrägerier. Hade hans tillgångar varit verkliga hade inte konkursen uppstått. För de som inte vet vad Ponzi schemes är så läs här.

Sedan bestämmer sig UEFA för att äga rättigheter till alla landskamper och köper loss de svenska rättigheterna för ca 150 miljoner av Kentaro ett halvår före konkursen. Pengar som enligt konkursförvaltaren till det schweziska moderbolaget inte fanns i böckerna när han tog över.

För att flytta pengar

Kvar lämnas SEF, EFD och TV4 i en ohållbar situation och utan den makt som förbundets medverkan gav dem. Kentaro AB som dotterbolag är bildat för att kunna flytta runt pengar och har ingen verksamhet mer än att man från Schweiz överlåtit rättigheter dit så de fakturerar TV4. SEF hade på ett tidigt stadium säkrat att inga utbetalningar gjordes från TV4 utan att de fick betalt. 

SEF har i slutändan, innan allt lades över på ett eget avtal inte fått en krona mer än det man skulle ha. Det konkursförvaltaren nu hävdar är att SEF:s ersättning som var den enda rättighet som det handlar om i strid med alla avtal skulle ha stannat i Kentaro AB så att arvodet till konkursförvaltaren kunde höjas.  

När konkursförvaltare generellt (har inte kollat den här konkursen) börjar påstå att de återvinner pengar åt fordringsägare så bör man veta att återvunna likvider i konkurser till en betydande majoritet går åt till att berika konkursförvaltare. Renman är en av de stora och skickligaste vi har på obeståndsrätt i det här landet. Hamilton har jag varit kund hos. De är genomgående mycket kunniga.

Absurda slutsatser

Av en ren händelse kommer jag att tänka på historien om den framgångsrika advokaten som tvärdör och står där uppe hos Sankte Per (hur nu en advokat kan hamna där) och ifrågasätter allt. ”Ni har gjort fel, jag är bara 38 år, har ett fantastiskt liv, gott om pengar, underbar vacker hustru, två fina barn och ett fint hus. Konstigt säger Sankte Per, vi har kollat dina timdebiteringar och enligt dem så är du 92”.

Rättighetsavtal skrivs med lydelser som gör att rättighetsägaren (SEF) skyddas, dvs ersättning från tv-bolagen ses som jämförbara med klientmedel. Konkursen i Kentaro AB, dvs obeståndet kunde bara uppstå genom att moderbolaget plundrade dottern på pengar. 

Konkursförvaltarens påståenden om att SEF har agerat i egen vinning när det fanns konkursrykten är absurda (grunden för att återvinna pengarna). 

Dessa agenter...

Även för mig i periferi så har det funnits olika rykten om Kentaro så länge jag kan minnas, med stor sannolikhet även när avtalen ursprungligen skrevs. Jag var kritisk till Lagrells agerande då. Agenter som mellanled vid tv-rättigheter tillhör en svunnen tid, det är i praktiken att ge bort pengar på en nivå som gör fondförvaltare avundsjuka samtidigt som affärsrisken är enorm då det i praktiken räcker med att agenten betalar för mycket för ett enda avtal för att allt skall rasa. 

Att det fanns grumliga affärer hos Kentaro var välkänt även om jag länge trodde det handlade om avancerat skattefiffel och inte rena bedrägerier.

Hur det går i stämningen törs jag inte uttala mig om, dels har jag en mycket stor respekt för skickligheten hos Renman och hans kollegor och sedan är utfallet i första instans i den här typen av mycket komplicerade frågor en gissningstävling beroende på rättens kompetensnivå.

Hur det borde gå kan jag gärna uttala mig om. Pengarna man tvistar om tillhör SEF och EFD och det vore tragiskt om bedrägligt beteende hos Kentaro leder till att SEF döms som skyldigt.

Dan Persson

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.