Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
En märklig granskning
SVT upplåter utrymme på sin opinionssida åt ordförande i Djurens Rätt som utifrån en grundinsikt kom med ett oseriöst angrepp på hästsporten.
Det är möjligt att veckans mediedebatt där påstådd mörkning för att inte stödja SD lett till stöd av SD medfört att SVT under helgen ändrat policy till vilka de skall tillåta skriva på sin sida, till att även omfatta de mest extrema.
Bemöter inte angreppet
Djurens Rätt har extrema åsikter. Om vi översätter deras position till religioner (och är så snälla att vi inte väljer Islam utan Kristendomen) så är de att jämställa med Westboro Baptist Church, den hatiska homofobiska, antisemitiska sekt i USA som får sammanfattas som det sämsta religionen kan uppvisa tillsammans med Salafism.
Läs igenom deras ideologiska program här så förstår ni. Bör dock tillägga att jag som hund och kattägare är positiv till att förbjuda fyrverkerier.
Travsporten lär inte bemöta angreppet, dels för att det är osakligt men framförallt att den tidigare sända så kallade granskningen av Travsporten påvisade nära band mellan SVT och Djurens Rätt. Ingen organisation eller företag kan föra en diskussion med någon som har ett dolt stöd av den mäktigaste aktören på svensk mediemarknad som SVT är.
Olyckor oundvikliga
Det här är förmodligen krönika nummer 15 eller mer av mig som bemöter oseriösa angrepp på idrotten i media. I de flesta fall handlar det om okunnighet, i många tyvärr beroende på illvilja men den här gången är det i grunden extremistisk ideologi med ett påvisat ideologiskt stöd av Stats-TV:s personal.
Det är en passerad gräns som jag i min vildaste fantasi inte kunde tro kunde passeras.
Låt mig vara tydlig. Med 4 miljoner idrottande svenskar och hundratusentals hästar som rids eller tävlar i trav och galopp så uppstår skador på människor och djur, i en del fall tyvärr med dödlig utgång för både människor och djur.
När så sker på grund av bristande policy eller säkerhet skall de ansvariga kritiseras. När idrottande barn kränks så skall det också kritiseras. Skadorna är relativt antalet träningstillfällen och tävlingar väldigt få även om varje skada är en tragedi för de närmast berörda. Men det bryts ben, någon person avlider i samband med idrott. Det är i sak inte konstigare än att antalet som dör i hjärtinfarkt i Norrland ökar när det faller mycket snö som måste skottas men likväl tragiskt. Även hästar bryter ben och måste avlivas.
Inte SVT:s sak
De här skadorna kan aldrig vara grund för att sluta med idrott. Men det är det ställningstagande som Djurens rätt har. I ärlighetens namn så har de inga synpunkter på skadade och dödade människor, det är inte lika viktigt för dem som djur så den delen av idrotten kan vi fortsätta med enligt dem.
Jag skall inte kritisera Djurens Rätt mer, det här handlar inte om dem. De har rätten att finnas och driva sina frågor, precis som Jehovas Vittnen, Livets Ord och Sveriges Nationella Parti. Det är en modell som alltid skall försvaras oavsett hur aparta vi kan tycka att deras åsikter är.
Det finns däremot goda skäl att kritisera SVT. Public Service innebär ett mycket stort ansvar att hantera begrepp som Objektivet och fakta. Den tidigare granskningen kunde Svensk Hästsport bemöta på varje enskild punkt.
Det som då oroade var twitterkonversationer med gratulationer mellan SVT-medarbetare och Djurens Rätt aktiva. Granskningen framstod som ett ideologiskt beställningsjobb från Djurens Rätt. Det skall inte SVT hålla på med.
Tillsätt en granskning
Utan ideologiska skygglappar hade granskningen ställts in. Även om jag valt att inte ha tv och inte betala licens av kvalitetsskäl så är jag en stark företrädare av public service och en idog lyssnare på SR.
För mig är i synnerhet i den komplexa medievärld vi lever i ett starkt public service med extremt hög trovärdighet en del av att bevara demokratin. Då får inte SVT bete sig så här. SVT får aldrig misstänkas för att på ideologiska grunder samverka med extrema sekter. Vare sig religiösa, politiska eller andra sådana.
Tillsätt en granskning av det interna arbetet och gör en ordentlig policy samt byt ut personal som låter sympatier med sekter påverka sitt arbete.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.















