Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Finns inget ”Vår klubb”!

Nu måste krafttag ske för att ge medlemmar möjlighet E-rösta vid årsmöten, menar Dan Persson. Foto: TT

 

”Det är vår klubb!”. Det är enligt media vad en upprörd medlem i IFK Göteborg utropade när beslut gick honom emot och han lämnade årsmötet. Det är en rätt vanlig inställning inom idrotten. Den är totalt felaktig. Det är dessutom en inställning som skadar idrotten.

Så här var tanken att det skulle fungera för 130 år sedan.

En förening ägs inte av någon. Den förvaltas av sina medlemmar som gått med för att man osjälviskt och genom eget arbete vill lämna över en bättre förening att förvalta för nästa generation.

Medlemmarna är föreningen

Medlemmarna äger inte föreningen. Medlemmarna är föreningen. 

Det samma gäller politiska partier ned till den lilla vägföreningen på landet där man delar på kostnaden för några timmars vägskrapa varje sommar och snöröjning på vintern.

Min klubb, mitt lag, mitt parti är totalt felaktiga begrepp rent språkligt. Den klubb jag är medlem i, det lag jag håller på, det parti jag röstar på (man kan vara aktiv också men det är numera så få så det kan vi bortse ifrån) är det vi bör sträva efter att återskapa.

I många fall har föreningen inte ens ett lag. Man äger ett bolag som har ett antal anställda som spelar för bolaget. Bolaget styrs då av aktiebolagslagen med syftet att berika ägaren genom maximal vinst i utdelning (och till beskattning). Då ägaren föreningen har en nästan 100 procentig idé om att pengar bara är medel medan målet är medaljer så går de här företagen rätt ofta dåligt för att man köpt spelare med pengar man inte äger. 

Och ändå är det "min"

Dåliga resultat har nu hänt i IFK Göteborg och det kommer förmodligen hända igen. Det enda vi inte vet är om det tar 3, 7, 10 eller 30 år. 

Då får man byta ut styrelse, om det begåtts oegentligheter och inte ge dem ansvarsfrihet.  Sen får man börja om igen.

Att det blivit ”vår klubb” är dock naturligt. Possessiva pronomen är ett problem. Jag har en värdegrund som är baserad på att man aldrig kan äga en annan människa och säger ändå ”min dotter” och ”min fru”.  Därifrån till ”min klubb” är det inte långt.

Det viktiga är att jag hela tiden kommer ihåg att jag inte äger vare sig fru, dotter eller klubb.

Imponerande många närvarade

Det kom 600 medlemmar på IFK Göteborgs årsmöte igår. Det är en mycket hög siffra närmare 15 procent av medlemsantalet. Jämför med Gefle där 1 procent av medlemmarna var på förra årets möte. Här är tendensen tydlig. Det krävs väldigt mycket missnöje för att öka antalet deltagare på ett årsmöte. Är allt ok så brukar få infinna sig. Ändå en imponerande siffra som få kan slå.

Konsekvensen av få deltagare på årsmöten är självfallet att en dag är det inte ”min förening” längre för en liten grupp med andra syften och som har knatat på årsmötet medan jag har stannat hemma och plötsligt har föreningen fått en ny styrelse med andra mål och syften. Risken för kapade föreningar är stor.

Den här diskussionen pågår just nu inom en alltmer polariserad svenska kyrkan där en politisk konflikt mellan socialistkristna och högerkristna kommer vara huvudorsak till varför människor lämnar. 

En inneboende konflikt

Inom idrotten kommer motsvarande konflikt uppstå mellan bredd och elit. Borde inte behöva bli så men med begränsade resurser så är det en trolig utveckling. 

Partierna har störst möjlighet att klara sig, primärt för att de redan är så få aktiva att de flesta inser att de inte har råd att bråka. Men vänstersossar som Göran Greider och högersossar som Niklas Nordström står längre ifrån varandra än vad jag och Henrik Stenson gör när det gäller förmåga att slå på en golfboll. Centern har motsvarande konflikt mellan liberaler och landsbygd.

Bara de som hette folkpartiet är helt sams om att allt roligt bör förbjudas.  Partierna riskerar att bli sekter, det gör inte idrotten.

Det jag vill se för att inte utvecklingen skall accentuera i fel riktning inom idrotten är ett system för e-röstning.

E-röstning enda utvägen

Jag tror det är omöjligt att återskapa en situation där +30 procent fysiskt går på årsmöten. Jag ser det som viktigt att bevara den demokratiska idén och då kan inte formen för deltagande vara det avgörande utan bara deltagandet i sig. Större andel som deltar i val leder till bättre beslut.

Hur vi skall lösa det växande problemet med att för få vill sitta i en styrelse vet jag inte. Svenska Golfförbundet gör mycket bra med sitt projekt för att få fler aktiva kvinnor. Dock krävs det att strukturen moderniseras. Dagens kvinnor är för smarta för att sätta sig i en obsolet struktur. 

Men, istället för att vara upprörda över känslor på IFK Göteborgs årsmöte skall vi vara glada över det stora engagemanget.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.