Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Stå upp för det öppna samhället!
Det fruktansvärda attentaten i Bryssels riskerar ändra på vårt samhälle om vi inte är starka nog att stå emot. Arenaidrott handlar om att samla mycket folk på ett ställe vilket tyvärr gör oss till ett potentiellt mål för allsköns patrask till terrorister.
Inför EM i fotboll har UEFA varit starka nog att stå emot krav på tomma läktare men istället gått ut med väsentligt förstärkt säkerhet.
När politiker från alla partier kommer med uttalanden av typen ”Vi måste stå upp för vårt öppna demokratiska samhälle” så håller jag med dem till fullo. Också efter att jag insett att meningen innebär att vi med stor sannolikhet får uppleva attentat med döda svenskar i vårt land någon dag i framtiden.
Ett val utan alternativ
Vi har att välja mellan hög sannolikhet för terroristdåd i Sverige och ett fruktansvärt samhälle där vi inte kan röra oss fritt i sådan utsträckning att vårt välstånd hotas.
Även om flygplatser, politiska institutioner, tåg, tunnelbana ligger högst på terrorlistan så visade Parisdåden i höstas att arenaidrotten finns med terroristdjävlarnas listor.
Det är alltså troligt att allsköns trygghetsfundamentalister, terroristsupporters, Putinkramare och andra onda eller kortsynta grupper kommer att börja skrika på mera säkerhet även på de områden som berör arenaidrotten.
Franklin D Roosevelt, legendarisk amerikansk president sa de numera klassiska orden när han installerades som president i januari 1934:
”The only thing we have to fear is fear itself”.
Det är en lysande mening som sammanfattar allt vi behöver veta om hur vi hanterar oroliga tider som denna.
Då vinner de!
Det finns en omfattande säkerhet på våra arenor idag, dock enbart för att hantera unga alkoholpåverkade män som totalt saknar omdöme och förmåga att fungera i ett samhälle. Terrorism oavsett om det är högerterrorism eller Islamska fundamentalister av Daesh karaktär har vi inget fungerande säkerhetssystem mot.
Det skall vi inte ha heller. Då vinner de.
Attentaten på Bryssels flygplats utanför säkerhetskontroll visar tydligt att det inte fungerar. Lägger man säkerhetskontrollen ännu tidigare sker attentaten utanför flygplatsen.
Att göra våra arenor terroristsäkra går helt enkelt inte och skulle vi ändå lyckas så lär inte någon publik vilja/kunna besöka dem heller.
Fotboll, Ishockey och de andra arenasporterna handlar om glädje, gemenskap och stolthet. Trygghet är en känsla som bygger på gemenskap.
De här värdeorden skall vi vara rädda om.
Det är vår skyldighet
Slutsatsen blir att vi alla skall gå till våra arenor och se våra favoritlag precis som vi alltid har gjort även i framtiden. Det är vår skyldighet som medborgare. Blir medborgarna rädda så vinner terroristerna. Får vi politiker som får röster för att de skall ge trygghet på bekostnad av frihet så vinner terroristerna.
Visst finns det en ökad risk för terroristattentat och så kommer det nog att vara även i framtiden. Är de demokratiska krafterna duktiga nog med att militärt och ekonomiskt slå ut Daesh i Syrien/Iraq så ökar riskerna för motattacker i Europa på kort sikt då det skapar ett än mer extremt Daesh som då saknar alternativ.
Det skall vi leva med eftersom alternativet att skydda oss är att skapa det samhälle de vill ha, inte det samhälle vi vill ha.
Jag bodde i London i slutet av 80 tal när IRA var aktiva, antalet attentat på den tiden var ofantligt mycket högre och visst iakttog man viss försiktighet men självklart gick man på puben, åkte t-bana och besökte Highbury för att se världens i särklass bästa fotbollslag. Missade vid ett tillfälle en bomb på Victoria Station med mindre än en minut då jag gick förbi papperskorgen bomben låg i på någon meters håll, drabbades av tryckvågen, men var oskadd ur alla perspektiv. Då fanns det mentalt sett två alternativ att välja på, gå omkring och vara rädd och undvika offentliga platser eller leva precis som vanligt. Jag valde det senare.
Värre tidigare, faktiskt
I Sverige har vi haft några få kommunistiska, Nationalistiska och högerextrema attentat sedan 1970 samt ett misslyckat islamskt attentat. I Europa i övrigt hade vi ett par hundra attentat under 60-90 tal och ett knappt tiotal sedan år 2000 därav 4 Islamistiska.
Vi, i form av det öppna demokratiska samhället i Europa har besegrat Baader-Meinhof i Tyskland, Röda Brigaderna i Italien, OAS i Frankrike, IRA i England-Nordirland, CCC i Belgien, ETA i Spanien samt låst in enstaka terrorister som Schakalen i Frankrike och slagit ut Abu Nidal.
Det var alltså väsentligt mycket värre när jag var ung än det är idag. Det får vi inte glömma.
När vi ser vad Daesh har emot sig, militärt, ekonomiskt i mängden människor, i kultur så är det logiskt att anta att vi slår ut dem också. Det enda vi inte vet är hur lång tid det tar.
Idrotten viktigast
Det finns en tillkommande viktig samhällsförändring som gör att det är livsviktigt att klubbarna med kommersiella event står upp för det öppna samhället.
I alla städer utanför storstad med ett elitlag i den högsta serien i fotboll, ishockey, basket, bandy, handboll är klubben snart det viktigaste gemensamma kittet för att hålla ihop det lokala samhället.
Lokaltidningen som hade den positionen förut har nämligen abdikerat. I gruppen under 30 så har lokaltidningen nästan inga läsare i print och enbart händelsestyrda läsare digitalt, dvs de läser inte tidningen, de läser artikel som kompis på sociala media länkat till. Utvecklingen går med en skrämmande hastighet och det kan röra sig om några år innan print inte finns och de som betalar för hela den digitala produkten är över 60.
Samtidigt är de politiska partierna på väg att bli sekter utan koppling till medborgarna. Läs demokratiutvecklingen av Olle Wästberg så ser ni hur illa det är. Då våra politiker förnekar verkligheten på en värre nivå än en alkoholist så lär det inte ske någon förbättring.
Nya ansvaret
Klubbarna måste därför redan idag börja fundera på hur de skall axla det här nya ansvaret. Ett samhälle behöver ett sammanhållande kitt och när de vi har haft slutar fungera måste vi finna nya.
Det som för mig är kristallklart att den dominerande klubben på varje ort får ett ansvar att stiga fram och vara den aktör som står upp för vårt demokratiska öppna samhälle. Det är en ny roll som klubbarna måste förbereda sig för.
I synnerhet efter att vi råkat ut för ett terrorattentat med många döda på en arena i Sverige.
Det är då vi skall inse att stängda event eller extrem säkerhet på arenorna både är rena döden för idrotten såväl som att ge upp för terroristerna.
Det enda vi har att frukta är själva fruktan.
Mest lästa just nu
Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
Tennisstjärnornas styrkekamp i Kungliga tennishallen som har varit årligen återkommande sedan 1969 och lockat ett antal världsstjärnor byter nu organisation.
Det arrangemang som svenskarna känner som Stockholm Open är nu BNP Paribas Nordic Open och faktum är att turneringen är världens äldsta inomhusturnering på ATP-touren.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.
Skriv kommentar