Dan Perssons blogg

Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.

Konsten att påverka snyggt

Förre FIFA-presidenten Sepp Blatter och hans affärsmetoder bör tjäna som avskräckande. Foto: TT

 

Det har inte skrivits något positivt om FIFA på bra länge och av goda skäl. För att få reda på vad som händer efter alla skandaler så träffade jag Karl-Erik Nilsson, ordförande för Svenska Fotbollförbundet med den enkla frågan; Vad har ni gjort för att vi skall få ett icke korrupt och transparant FIFA?

Samtidigt exploderar media med nyheten att regeringen med Margot Wallström som ansvarigt statsråd agerat på exakt samma sätt för att få den på outgrundliga skäl så eftertraktade platsen i FN:s säkerhetsråd som olika arrangörer av mästerskap i fotboll agerat för att få mästerskapen, dvs mutor.

På Blatters nivå

De inblandade fattiga mikroländerna torde ur svensk industris perspektiv ses som totalt oväsentligt. Deras roll i världspolitiken likaså. Det påstådda skälet att också diskutera miljökonferensen saknar relevans eftersom de här länderna inte har någon kraft att påverka något. 

Kvar är röstfiske inför omröstningen i FN om vilka som skall få platsen i säkerhetsrådet. Via Dag Hammarskölds stiftelse satte regeringen av 14 miljoner kronor som borde gått till utsatta människor i tredje världen. Nog så generöst då flyg i business class, rum på Grand Hotell, dyra middagar, konferenser knappast kan uppgå till mer än 3-4 miljoner även om Sepp Blatter fått bestämma kvalitetsnivån. 

Vad stiftelsen gjort med de kvarvarande 10 miljonerna är i nuläget inte klarlagt. Vi får väl hoppas att de inte haft det gamla FIFA som föredöme i sådan utsträckning att de köpt röster för pengarna.

Genuint intresse för skärpning

Varför detta inlägg som inte har med idrott att göra undrar nu vän av ordning. 

Jo, just för att allt berättigat skäll på FIFA och UEFA får ett annat ljus när det visar sig att även vår feministiska utrikespolitik accepterar att betala fattiga länders representanter för att få deras röster. 

Då har jag ett tips till regeringen. Be att få kopiera det reformpaket som antogs i sin helhet på FIFA:s årsmöte. 

Här har fotbollförbundet som samverkat med de nordiska länderna genom samverkan med europeiska förbund varit pådrivande för att få igenom ett reformpaket som återskapar FIFA:s nedsolkade varumärke genom att få bort korruption och skapa ett transparent och mer demokratiskt styrelseskick.

Jag uppfattar att det finns ett genuint intresse från många, dock inte alla, att rensa upp FIFA och att den processen både är påbörjad och att grunddokumentet för vad som skall göras är bra. Skälet till att det finns acceptans är självfallet att FIFA annars riskerar sponsorintäkter såväl som lägre tv-intäkter. 

Fotbollen på rätt väg

Här finns också med att formalisera processerna för stödet till fattiga länder så att inte det blir en anledning för representanter från de länderna att stötta en enskild person i val (det var så Blatter byggde sin maktbas).

Det finns alltså anledning att ge cred till fotbollförbundet och deras nordiska kollegor för ett arbete som krävt sin man. Jag är imponerad över det man fått med i reformpaketet.

Samtidigt kan jag konstatera att om nu Margot Wallström vill att FN och UD inte skall bli sedd som lika korrupt som FIFA under Blatter så kan man med förkärlek studeras FIFA:s reformpaket och deras nya policies. Då kanske man av misstag inte mutar fler än de här 27 ambassadörerna i sin strävan att vara en röst för demokrati, Öppenhet och respekt för mänskliga rättigheter i FN:s säkerhetsråd.

Dan Persson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är svängdörrar hos Allsvenskans  etta, Mjällby. Spelare kommer och går i en strid ström och pengarna flödar. Klubben  har nyligen gjort sin största satsning någonsin i spelartruppen med värvningen av 21-årige dansken Jeppe Kjær från norska FK Bodø/Glimt. Han kostade 10 miljoner.  Det är bara tre veckor sedan som klubben sålde  sin framgångsrike mittfältare, Nicklas Röjkjaer, till danska FC Nordsjälland, som innebar  en betydande ekonomisk affär för Mjällby. Affären uppges ha gett  18 miljoner till Mjällby. 

Kärt barn har många namn, brukar det heta. Ursprungliga Swedbank Arena blev Friends Arena som skiftade till  Strawberry Arena och nu kunde det vara Pride Arena,. Multiarenan i Solna  firar nämligen ett år med Nordens största Prideflagga.

I samband med att Strawberry Arena har  ett årsjubileum är hotellkoncernen stolt huvudsponsor till Stockholm Pride, och tar sitt engagemang ett steg längre. Under Prideveckan kommer förvandla största arenaN till en gigantisk, lysande Prideflagga för att markera allas lika rätt och värde.

Att Vasaloppet är en viktig motor för Vasaloppskommunerna Mora, Malung-Sälen och Älvdalen är välbekant. Nu finns också  fakta på värdet. Vinterns deltagare och publik beräknas ha lagt 302,2 miljoner kronor inför och under själva skidloppen. Av de pengarna uppstår en omsättning på 288,6 miljoner kronor i de tre huvudkommunerna. Och dessutom, de här värdena blir bara större och större.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

Efter 18 NHL-säsonger är Nicklas "hemma"  igen Efter 18 säsongers spel i NHL är Nicklas Bäckström, 38 år i november klar för spel i moderklubben Brynäs. Han spelade sin senaste NHL-match med Washington Capitals hösten 2023, men har sedan haft stora höftproblem och har efter flera operationer inte spelat sedan dess.

I ett uttalande på Brynäs hemsida skriver Bäckström:

-Nu kör vi, jag har alltid känt att jag någon gång skulle vilja representera Brynäs igen. Jag har länge haft en stor drivkraft att få återvända. Efter att kört rehab och vart borta från spel i nästan två år så känner jag mig nu väldigt laddad och full av energi,.