Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Positivt för ägarna att Lagardère lämnar
Lagardère lämnar Friends arena som operatör. Jag är inte förvånad. Ägarna (Fabege och SvFF) tar över driften i sitt arenabolag (som drev arenan fram till Lagardère tog över 2015).
Jag känner det som att jag har samma relation till Friends arena som Ture Sventon har till Ville Vessla, Pippi till Prusseluskan och Ceasar till Brutus. Men, det är bara bita ihop och dra slutsatser.
Positivt för ägarna
Min spontana reaktion är att det här är positiva nyheter för ägarna, SvFF som arrangör av landskamper och AIK.
Det är väl troligt att Lagardère lämnar Sverige även med övrig verksamhet som konsekvens av detta.
Min enkla syn på hur det nya läget skall hanteras är som följer:
Ägarna av fastigheten (Fabege och SvFF) bör genomföra en rekonstruktion där Swedbank skriver av en miljard på lånen och man i slutändan sitter på en arena som är bokad till en miljard i balansräkningen.
Jag antar att det gör ont att skriva bort 2,5 miljarder i värde, jag har tack och lov ingen erfarenhet av detta, men görs inte detta så förlänger man bara pinan. Fick jag reda på att jag var tvungen amputera ena benet på grund av cancer så skulle inte en centimeter i taget vara mitt förslag. Det har varit strategin fram till nu.
Kan gå med vinst
Med en fastighet bokad till 1 miljard med cirka 80 procent belåning så skall både fastighetsägare och operatör kunna gå med vinst.
SvFF och AIK fotboll som tillsammans står för hälften av eventen är två bra företrädare för en ny operatör. En rörlig hyra per besökare som ökar när man passerar en miljon är en enkel modell. Ta över restauration i egen regi hos ny operatör för att den vägen hålla ihop affären mot kund.
Anomalierna i nuvarande avtal med Lagardère har skadat både AIK och SvFF (och tragiskt nog även Lagardère utifrån min bedömning). Att ha fasta priser på en arena är lika korkat som att tanka bensin i en dieselbil och här har alla förlorat intäkter på plan 2.
Göra saker bättre
Det som är uppenbart är att vare sig AEG eller Live Nations är bra operatörer framåt i tid. De kan aldrig vara annat än kopia på Lagardère.
Ingen av de inblandade skall se Lagardères avhopp som något negativt. Det skapar möjligheter att göra saker bättre.
Då skall man göra det.
SvFF som ägare av både fastighet och operatör bör se detta som en mycket positiv händelse.
Kör så det ryker.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
















Skriv kommentar