Roger Anderssons blogg

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.

Avdelning kristallkula

Så var det klart, det som vi såg i kristallkulan för några veckor sedan.

Fernando Alonso lämnar Renault för Ferrari där han nästa säsong ersätter finländaren Kimi Räikkinen. När spanska banken Santander blev det italienska Formel 1-stallets huvudsponsor så kändes det naturligt att man även skulle ta med sig Alonso som när han körde för McLaren just lockade meg sig sponsor till det stallet.

Frågan är hur starkt varumärket Alonso är i dag. Den förre världsmästaren har ju varit en del av två jätteskandaler inom F1 de senaste åren. Spanjoren har dock friats, men bara inblandningen i "spionaget" som McLaren ägnade sig åt mot just Ferrari, samt stallordern till Piquet från Reanault som gjorde att Alonso vann i Singapore i fjol, har en viss besk smak.

Men köra kan han. En spanjor och en brasse (Felipe Massa) i ett italienskt stall. Temperament och humör blandat med teknisk finess. Kan bli segerrecept.

 

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Svenskar är  pålitliga som arrangörer.  Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för  Olympics Sweden Invitational Games. Ett  idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter. 

Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.