Roger Anderssons blogg

Roger Andersson är vd för Idrottens Affärer. I ett tidigare liv sportjournalist på Aftonbladet, sportchef på SvD, chefredaktör för Svensk Golf och mediechef på Golfförbundet. Nu mest grinig gubbe med förkärlek för att hacka på dåliga tv-produktioner, slö journalistik och slentrianmässig sponsring. Bloggens startsida.

Var finns strafflogiken?

Jag förstår mig inte riktigt på stora idrottsorganisationer som säger en sak och gör tvärtom. I fotbollsvärlden pratar man om att stävja filmningar och fusk, verbala och fysiska påhopp på domare och funktionärer.

När Chelseas Didier Drogba fick hjärnsläpp i Champions League mot Barcelona så drabbade det domaren och hans familj som trakasserades. Drogba fick en avstängning, som sedan förkortades (!) av Uefa.

När Arsenals Eduardo föll som ett höstlöv och fick en straff i Champions League-kvalet mot Celtic, avstängdes han bara för att lite senare frias helt. Det går inte att bevisa att det är en filmning, säger Uefa och skickar långt ned i världens alla seriesystem och knatteligor de mest hemska signaler som debatteras livligt förstås, inte minst bland Arsenals engelska konkurrentklubbar.

Men - hur lär sig spelarna att bli så skickliga på att ramla? CNN gjorde ett test och lät amatörspelare försöka filma sig till straff som ett test. Det är inte lätt att bli en fotbollens Persbrandt eller Marlon Brando. Vilket fick en engelsk klubbledare att (äntligen) ställa sig framför kameran och förklara att lagen tränar på detta och att managers och ledare istället borde bannlysa och ta avstånd från filmningar.

Nu förnedras domare i varje match där spelare och ledare hela tiden försöker att få egna fördelar på att domaren tar fel beslut. Beslut som får publiken att bli galen och ösa ur sig påhopp och i vissa fall även bli trakasserier mot domaren och hans familj.

Vem vill, törs, orkar och vågar i framtiden bli domare eller funktionär när man inte ens stöds av "sina egna".

Det mest horribla fallet nyligen är ändå Serena Williams utfall mot en linjedomare i US Open. Serena fick avstå motsvarande en veckolön för att  inför 23 000 åskådare och miljoner tv-tittare, ha hotat och smädat en person som gjorde sitt jobb. Hon borde förstås stängas av från spel och om det fanns något annat än vinstintresse hos hennes sponsorer så borde dessa säga tack och adjö!

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter 4-1  i matcher mot AIK i den hockeyallsvenska finalen är frågan förstås om det mesta mästarlaget, med 16-guld, kan göra en ”Brynäs”.  Att som nykomling vinna grundserien säsongen 2025-2026 och gå fram ändå till SM-final. 

Triumfen är fin fjäder i troféhatten för säsongnye sportchefen Niklas Wikegård, 60 år, som hoppade av glamour-jobbet i TV 4-studion för att leda DIF tillbaka till SHL.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.

Regeringens  specielle utredare, Anders  Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades  att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.