22 000 personer vill cykla 30 mil

30 mil på en cykelsadel lockar rekordmånga. När alla andra motionsarrangemang har köer av intresserade är även Vätternrundan populär. 2011 bjuder redan på rekordtider. Den 8 oktober blev motionsloppet fulltecknat. Så snabbt har anmälningarna aldrig tidigare strömmat in.

Motionsarrangörerna tjänar pengar som aldrig förr i takt med anmälningarna. 22 000 cyklister kommer till Motala och får många miljoner i rullning.

Utökning med 2000 platser

- Ändå har vi utökat med 2 000 platser, säger Eva-Lena Frick, vd för Vätternrundan.

Den 1 september öppnades anmälan till 2011 års Vätternrunda. Efter 38 dagar var loppet fulltecknat, vilket är rekordsnabbt.

- Det är underbart att se att intresset för Vätternrundan ökar för varje år, både i Sverige och andra länder, säger vd Eva-Lena Frick.

Reserverade platser

Under 2011 års lopp finns det plats för 22 000 cyklister, vilket är 2 000 fler än tidigare. Men av säkerhetsskäl kan inte fler beredas plats.

Den som är i färd med att genomföra ”En Svensk Klassiker” och ännu inte anmält sig, behöver inte vara orolig.

- Vi stängde vår anmälan vid 20 700 deltagare. Resterande 1 300 platser är reserverade för de som gör ”klassikern”, säger Eva-Lena Frick.

Att Vätternrundan är fulltecknad, betyder inte att det är kört för den som vill delta i arrangemanget. Än finns det platser kvar till Tjejvättern och Halvvättern som arrangeras den 11 och 12 juni.

Fakta

Vätternrundan

Premiärår: 1966
Start och mål: Motala
Datum: 17–18 juni
Banlängd: 30 km

Fotbollens lobbyingarbete, för att fasa ut Riksidrottsförbundets, RF:s kritiserade bidragstak , har misslyckats. I stället föreslår Riksidrottsstyrelsen, RS, att ”taket” behålls men höjs från 10 till 12 procent. 

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Göteborg blir åter scen för världstennis – för första gången på 18 år spelas Davis Cup i staden. 

Sverige ställs mot Tunisien i en betydelsefull landskamp den 12-13 september. Segrarenn går till nästa års Davis Cup Qualifiers.

I det svenska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

I dt senska laget förväntas båda bröderna Ymer ingå.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.