Golfmässan blir nordisk inköpsmässa
Golfmässan på Elmia i Jönköping, 26-29 september, blir den sista i sitt slag, arrangerad av SGLF, Sveriges Golfleverantörers Förening, som företräder en bransch som omsätter cirka 1,2 miljard kronor och sysselsätter cirka 4 000 personer.
Ett nordiskt evenemang
Från och med nästa år arrangeras Golfmässan, som fortsätter att vara en branschmässa, i Malmö med inriktning på den nordiska marknaden.
Anders Westerlund på SGLF förklarar flytten:
- Vi tar genom flytten ett stort steg för att skapa en nordisk inköpsmässa för golfbranschen.
De flesta golfföretagen jobbar redan idag utifrån ett nordiskt perspektiv.Samtidigt inleds ett samarbete om gemensam plats och tidpunkt för mässa med Golfstore, Kontinentaleuropas största inköpsorganisation av golfprodukter med 285 anslutna shopar i sex länder som uppdragsgivare. Golfstore har sedan många år tillbaka sin egen mässa för anslutna shopägare, förlagd till Malmö.
Branschen behöver effektiseras
Lars Thonning, vd i Golfstore, säger angående det nya samarbetet:
- Golfstore har velat det här en lång tid. Branschen har haft ett par tuffa år och nu behöver vi rationalisera och effektivisera – och att ha varsin mässa på samma plats, under samma vecka, är en bra början.
Rent praktiskt innebär detta att SGLF börjar veckan med Golfmässan, där utställare inom bland annat klubbor, skor och konfektion medverkar. När den är klar startar Golfstores mässa, i samma lokaler, Malmömässan. Många av utställarna är samma företag.
Öppna för allmänheten
Anders Westerlund, SGLF, ser fördelar för både utställarna och inköparna:
- Givetvis sparar utställarna pengar om de kan fokusera på en plats, istället för olika platser vid olika tidpunkter. Dessutom underlättar det för shopägare och andra besökare, som bara behöver åka till en plats för att göra sina inköp till kommande år.
Lars Thonning öppnar dörren för att mässveckan kan komma att bli publik med åren:
- När Golfmässan och vi är klara så kan vi fylla på med utställare från golfbanor och golfresor, och öppna upp hela mässan för allmänheten ett par dagar. Med närheten till Köpenhamn skulle vi kunna locka en storpublik till en publik golfmässa.
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















Leif Malm (inte verifierad)
fre, 2011-12-30 07:58
1. Golfmässa
Varför har man inte en golfmässa till våren (mars - April) istället för så sent på året som september eller Oktober? Alla andra mässor är på våren och varför inte en golfmässa? Framför en golfmässa för folket och inte bara för inköpare,det är ju trots allt en folksport i framfart!