Golfmässan blir nordisk inköpsmässa

Golfmässan byter kostym och blir en nordisk inköpsmässa i Malmö, med start de första dagarna i oktober 2012. Samtidigt inleds ett samarbete med Golfstore och deras egen mässa.

Golfmässan på Elmia i Jönköping, 26-29 september, blir den sista i sitt slag, arrangerad av SGLF, Sveriges Golfleverantörers Förening, som företräder en bransch som omsätter cirka 1,2 miljard kronor och sysselsätter cirka 4 000 personer.

Ett nordiskt evenemang

Från och med nästa år arrangeras Golfmässan, som fortsätter att vara en branschmässa, i Malmö med inriktning på den nordiska marknaden.

Anders Westerlund på SGLF förklarar flytten:

- Vi tar genom flytten ett stort steg för att skapa en nordisk inköpsmässa för golfbranschen.

De flesta golfföretagen jobbar redan idag utifrån ett nordiskt perspektiv.Samtidigt inleds ett samarbete om gemensam plats och tidpunkt för mässa med Golfstore, Kontinentaleuropas största inköpsorganisation av golfprodukter med 285 anslutna shopar i sex länder som uppdragsgivare. Golfstore har sedan många år tillbaka sin egen mässa för anslutna shopägare, förlagd till Malmö.

Branschen behöver effektiseras

Lars Thonning, vd i Golfstore, säger angående det nya samarbetet:

- Golfstore har velat det här en lång tid. Branschen har haft ett par tuffa år och nu behöver vi rationalisera och effektivisera – och att ha varsin mässa på samma plats, under samma vecka, är en bra början.

Rent praktiskt innebär detta att SGLF börjar veckan med Golfmässan, där utställare inom bland annat klubbor, skor och konfektion medverkar. När den är klar startar Golfstores mässa, i samma lokaler, Malmömässan. Många av utställarna är samma företag.

Öppna för allmänheten

Anders Westerlund, SGLF, ser fördelar för både utställarna och inköparna:

- Givetvis sparar utställarna pengar om de kan fokusera på en plats, istället för olika platser vid olika tidpunkter. Dessutom underlättar det för shopägare och andra besökare, som bara behöver åka till en plats för att göra sina inköp till kommande år.

Lars Thonning öppnar dörren för att mässveckan kan komma att bli publik med åren:

- När Golfmässan och vi är klara så kan vi fylla på med utställare från golfbanor och golfresor, och öppna upp hela mässan för allmänheten ett par dagar. Med närheten till Köpenhamn skulle vi kunna locka en storpublik till en publik golfmässa.

Leif Malm (inte verifierad)

fre, 2011-12-30 08:58

1. Golfmässa

Varför har man inte en golfmässa till våren (mars - April) istället för så sent på året som september eller Oktober? Alla andra mässor är på våren och varför inte en golfmässa? Framför en golfmässa för folket och inte bara för inköpare,det är ju trots allt en folksport i framfart!

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen