Redan fulltecknat i motionslopp

Ideligen kommer nya bevis på hur motions-Sverige växer. Det senaste - nästa Vätternrundan är fulltecknad, sex dagar efter att anmälan öppnats, den 1 september. Och Cykelvasan växer från ingenting till snart 10 000 åkare.

Att cykla tycker många om att göra. Se bara vad som sker runt Vättern och från Sälen till Mora. Det är sträckor som tilltalar människor med två hjul.

Efter sex dagar var det fullt

21 300 cykelsugna har anmält sig till Vätternrundan. I fjol tog det 38 dagar innan alla platser var uppbokade, i år enbart sex dagar.

Genvägen till en startplats kan vara utmaningen en Svensk Klassiker – de potentiella hjältarna har tillgång till 1 700 extra startplatser.

Cykelvasan kom som en idé för några år och möttes först av visst tvivel. Vasaloppet är skidor och inget annat, hette det. I dag hukar de kritikerna.

Från skidor till cykel

Det är mycket populärt att cykla i Vasaloppets namn. Nu höjs anmälningstaket för 90-kilometersloppet från Sälen till Mora från 6 000 till 9 000 deltagare nästa år.

Det är också bestämt att CykelVasan 2012 genomförs under två dagar med de kortare loppen, 30 och 45 kilometer, på fredagen – en förutsättning för att kunna ta emot fler deltagare i 90-kilometersloppet som går på lördagen.

Alla beslut är vägen till att ta emot alla intresserade deltagare. På tre år har Cykelvasan växt från ingenting till i år nästan 8000 anmälda deltagare och blivit Sveriges i särklass största mountainbikelopp. I årets loppet tvingades arrangörerna säga nej till åtskilliga cyklister. 

Populariteten motiverar också nya investeringar. Nära 1 miljon kronor satsas i förbättringar på banan.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen