Ett riktigt dåligt beslut...
Häcken är alltså ensam arrangör och ägare av Gothia Cup. Klubben är egenmäktig och äger bevisligen förmågan att förnya och behålla populariteten.
34 timmar TV
Beviset är fortsatt särställning eftersom det är världens största fotbollsturnering för barn och ungdomar.
Hur många gånger har inte Gais-arna blivit påminda om det där olyckliga beslutet från 1981...
Nu är det inte längre bara göteborgarna som tycker att arrangemanget i alla bemärkelser är unikt. Viasat sänder för femte året i följd och totalt handlar det nu om 34 timmars direktsänd fotboll.
Kolla siffrorna noga
Smaka ordentligt på de här siffrorna:
Deltagande lag: 1 545
Spelare: 37 400
Antal besökare: 52 300
Turistnätter: 391 800
Det är ogreppbart. 75 nationer (totalt 141 från starten har besökt Göteborg) spelar nu på 110 planer, sover i 65 skolor, 30 hotell, ockuperar vandrarhem, campingbyar, ja, allt tillgängligt.
467 miljoner i turismomsättning
Det ger en turistomsättning i Göteborg på 467 miljoner. Fyrahundrasextiosju.
Staten får en skatteintäkt på 140 miljoner kronor.
Det är så mycket som imponerar att siffrorna bara snurrar.
Risken är att många tar allt för givet. Men Häcken gör det här så bra. Lagen återvänder ju.
Överlägset störst i Sverige
Fast deltagarantalet går lite upp och ned. 1625 lag från 80 länder 2012. 1570 lag från 73 nationer 2011. 1545 från 75 nationer i år.
Men framför allt – med början på måndagen, och invigningen på Ullevi inför 52 200 åskådare, berikas Göteborg med 467 miljoner kronor på bara några få dagar. Så mycket spenderar de 37 000 spelarna och deras medföljande på boende, mat, dryck, nöjen, souvenirer och diverse inköp.
Det är överlägset motsvarande turismintäkter för Vasaloppet (250 miljoner), Handbolls-VM 2011 (241 miljoner) och en utsåld konsert med Bruce Springsteen på Ullevi (75 miljoner), enligt en ny undersökning från Göteborgs universitet.
52 200 människor såg invigningen som pågick dryga två timmar och bjöd på en gigantiskt musik- och underhållningsshow. Foto: Scanpix
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.





















Vågar jag?Oskar (inte verifierad)
tors, 2013-07-18 12:09
1. Idrottsevenemang är inte lönsamma?!
Trots regeringslöften att stora idrottsevenemang skall genomföras I Sverige så säger regeringen konsekvent nej till stöd. Denna artikel visar ju att det verkligen ger pengar till stadskassan, kanske kan Kulturministern delges detta, men det kommer säkerligen en konstig förklaring att det inte stämmer. En stor eloge till F.d ordf Åke Nilsson i BK Häcken och inte minst till Dennis Andersson som har varit de drivande under alla år, naturligtvis tillsammans med manga medarbetare och volontärer. Lycka till I fortsättningen. Oskar