Discovery köpte fyra OS
Emir Osmanbegovic tog steget från TV4 till ansvaret för att bygga en helt ny sportredaktion och från den stunden köpte Discovery in rättigheter till matcher och evenemang på löpande band.
Förvärvet av OS var pricken över i:et.
Sänder OS dygnet runt
Sedan dess har värvningarna tilltagit. Jonas Karlsson från SVT, Jessica Almenäs från TV4, samma väg kom Karin Frick är några i raden av nya medarbetare. Likaså skrev den ena experten efter den andra på avtal, som Anja Pärson, Peter Forsberg och Per Elofsson.
Allt med sikte på vinter-OS i Pyeongchang, Sydkorea, då Kanal 5 blir en ren OS-kanal som sänder dygnet runt i 16 dagar. Discovery gör gällande att nu blir det fler sändningstimmar än vad något annat svenskt tv-bolag någonsin gjort.
- Vi är extremt ödmjuka inför det ädla uppdraget att förmedla de olympiska spelen till det svenska folket. OS berör alla och vi vill bjuda våra tittare på den bästa och mest omfattande bevakningen, med de största och mest folkkära profilerna, säger Emir Osmanbegovic, tv-husets sportchef.
Köpte fyra OS i ett paket
Tävlingarna kommer också att kunna följas på Kanal 9, Eurosport 1, Eurosport 2 och Eurosport Player.
Den 9 februari 2018 inleds vinter-OS. Drygt ett år bort, men nu anslår Eurosport och Discovery devisen Home of the Olympics fram till och med 2024 eftersom miljardavtalet med Internationella olympiska kommittén (IOK) sträcker sig över OS 2018, 2020, 2022 och 2024.
Det blir mycket OS från samma avsändare, alltså
- Nyårsdagen innebär starten för vår olympiska era och vi är väldigt stolta över att vara officiell avsändare av världens största och häftigaste idrottsevenemang, säger Emir Osmanbegovic.
Mest lästa just nu
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.




















