Discovery köpte fyra OS
Emir Osmanbegovic tog steget från TV4 till ansvaret för att bygga en helt ny sportredaktion och från den stunden köpte Discovery in rättigheter till matcher och evenemang på löpande band.
Förvärvet av OS var pricken över i:et.
Sänder OS dygnet runt
Sedan dess har värvningarna tilltagit. Jonas Karlsson från SVT, Jessica Almenäs från TV4, samma väg kom Karin Frick är några i raden av nya medarbetare. Likaså skrev den ena experten efter den andra på avtal, som Anja Pärson, Peter Forsberg och Per Elofsson.
Allt med sikte på vinter-OS i Pyeongchang, Sydkorea, då Kanal 5 blir en ren OS-kanal som sänder dygnet runt i 16 dagar. Discovery gör gällande att nu blir det fler sändningstimmar än vad något annat svenskt tv-bolag någonsin gjort.
- Vi är extremt ödmjuka inför det ädla uppdraget att förmedla de olympiska spelen till det svenska folket. OS berör alla och vi vill bjuda våra tittare på den bästa och mest omfattande bevakningen, med de största och mest folkkära profilerna, säger Emir Osmanbegovic, tv-husets sportchef.
Köpte fyra OS i ett paket
Tävlingarna kommer också att kunna följas på Kanal 9, Eurosport 1, Eurosport 2 och Eurosport Player.
Den 9 februari 2018 inleds vinter-OS. Drygt ett år bort, men nu anslår Eurosport och Discovery devisen Home of the Olympics fram till och med 2024 eftersom miljardavtalet med Internationella olympiska kommittén (IOK) sträcker sig över OS 2018, 2020, 2022 och 2024.
Det blir mycket OS från samma avsändare, alltså
- Nyårsdagen innebär starten för vår olympiska era och vi är väldigt stolta över att vara officiell avsändare av världens största och häftigaste idrottsevenemang, säger Emir Osmanbegovic.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















