Men hit kommer många tusen
2 888 åskådare på en VM-final inne i en av landets finaste arenor...
Det duger inte på långa vägar.
Tokfel med biljettpriserna
Biljettpriserna har diskuterats nästan mer än matchresultaten under veckan.
Det blev tokfel från början, men rättades till under slutdelen.
På söndagen var det rabatt så det förslog. 500 kr blev till 100 kr styck alldeles före matchstart.
Klart att då folk passade på. Samma människor som dessförinnan nobbat bandyn och undrat vem som tänkte så fel.
Tänk om de priserna hade gällt under hela veckan. Hur många fler hade kommit och vilka intäkter hade de då skapat?
Nu måste budget i förhållande till faktiska intäkter skapa oro bland ansvariga. Rejäl oro.
27 000 biljetter skulle säljas till utgångspriser, var det tänkt. Jo, jo...
Här finns det intresse
Chabarovsk gäller härnäst för VM. Där lär de inte räkna fel.
Erofei Arena tar 10 000 åskådare och några till. Det är den näst största idrottsanläggningen i Ryssland, byggd hösten 2013
Bandy är här mycket populärt och det är en stark tradition att ”gå på match”.
Chabarovsk är klassisk mark för Sverige. Här blev det VM-guld 1981 för första gången.
Det är en bit dit, belägen som den är i sydöstra Sibirien, cirka 30 kilometer från gränsen mot Kina. Det innebär cirka 15 timmars flygtid från Stockholm.
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
En majoritet av idrottens specialförbund röstade mot riksidrottsstyrelsen vid Riksstämman i Göteborg på lördagsförmiddagen. Därmed kvarstår taket det ekonomiska stödet på tio procent. Förbunden gick emot Riksidrottsstyrelsens förslag till höjning.Riksidrottsförbundet fördelar varje år cirka 1,8 miljarder kronor, i statliga anslag, till specialidrottsförbund, idrottsföreningar och RF-SISU distrikt.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.