Aldrig på en söndag? Jodå…

Diamond League-galan på Stockholms Stadion byter från vardag till söndag.
Sveriges Susanna Kallur efter damernas 100m häck under IAAF Diamond League tävlingen Bauhausgalan på Stockholms stadion. Den gången på en torsdag. Foto: Maja Suslin / TT

 

– Så vitt jag vet har galan aldrig avgjorts på en söndag, säger Jan Kowalski, galans ordförande.

Tävlingarna avgörs den 18 juni. Anledningen till att galan byter dag är flera.

– Vi satsar på en familjefestival och hoppas på många barnfamiljer. Grenarna avgörs mellan klockan 15,30 och 18. Tidigare start är också en fördel med tanke på vädret. Galan avslutas med en konsert med en känd svensk artist. Namnet på artisten släpps senare i april, säger Kowalski.

Galan på Stadion startade 1967 under namnet DN-galan. Sedan 2015 är Bauhaus titelsponsor. Det officiella namnet är Stockholm Bauhaus Athletics.

Start i Doa 5 maj

Start för Diamond League-galorna sker i Doa den 5 maj. Sen följer ytterligare 13 galor med finaler i Zürich den 24 augusti och Bryssel den 1 september.  SvT och TV4 delar på sändningarna.

 Hur ligger ni till i förberedelserna, Jan Kowalski?

– Vi håller på och med detaljerna nu. Vi samkör med Bislett Games i Oslo som avgörs torsdagen den 15 juni. På fredagen går ett tåg med deltagare till Stockholm.

Grenarna på Stadion, herrar: 100, 400 och 1 500 meter, 110 meter och 400 meter häck, höjd och stav.

Damerna: 100, 200, 800 och 3 000 meter, 100 och 400 meter häck, längd och spjut.

Prispengarna vid varje gala: segraren får 10 000 dollar, sedan i fallande skala, 6 000, 4 000, 3 000, 2 500, 2 000, 1 500 och åttonde plats ger 1 000 dollar. Totalt står 3,2 miljoner dollar på spel.

De nya reglerna

En nyhet för 2017 är att inget är avgjort före finalerna i Zürich, 24 augusti och Bryssel , 1 september, där varje vinnare får 50 000 dollar plus en Diamond League-trofé. Tidigare kunde de som samlat flest poäng ha sina förstaplatser klara innan finalerna avgjordes.

De nya reglerna: I de tolv första galorna samlar atleterna poäng för att kvalificera sig till finalen. De åtta främsta i varje gren får vid varje gala poäng enligt följande: 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1. De åtta atleter som samlat flest poäng i respektive grenar går till finalen.

Dock: vinnaren tar inte alla pengar. De sju övriga i finalfälten får dela på samma summa som vinnaren får, 50 000 dollar.

 

Göran Söderlund

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen