Över 2 000 gäster på Idrottsgalan
I kväll ska de hyllas igen, våra svenska idrottshjältar 2017! Och hyllningen sker traditionsenligt med pompa och ståt på Idrottsgalan. Liksom förra året är det Kristin Kaspersen som med trygg hand leder galan i Globen, där 2 400 middagsgäster sitter på första parkett.
2 400 gäster samlas och avnjuter en trerätters galamiddag och prisceremoni. Galan direktsänds i SVT1, SVT Play och Sveriges Radio.
För andra året i rad får tittarna ladda upp inför Idrottsgalan med Brita Zackari och Nassim Al Fakir. En rivstart på galakvällen där vi kommer att få möta den ena idrottsstjärnan efter den andra.
Brita och Nassim inleder med att ta tempen på röda mattan, för att sedan flytta vidare till Playstudion. Där kommer Brita att leda uppsnacket inför Idrottsgalan med nominerade idrottare och andra stjärnor. Samtidigt som Nassim kommer att undersöka vad som händer r¬unt om i Globen.
Marcus & Martinus kommer den 15 januari att uppträda på svenska Idrottsgalan för att tilllsammans med tv-tittare, artister och publik hylla Sveriges mest framstående idrottare.
75 elitdrottsstipendiater
Dessutom finns 43 av 75 elitidrottsstipendiater på plats för att på scenen ta emot sitt stipendium.
Elitidrottsstipendiet delas varje år ut till elitidrottare på landslagsnivå som studerar på minst halvfart på universitet, högskola eller annan postgymnasial utbildning. Svenska Spels stöd ger möjlighet för 75 idrottare att få ett stipendium på 50 000 kronor vardera. I år är det övervägande kvinnliga elitidrottare som tilldelas stipendiet.
Efter Idrottsgalan sys kvällen ihop med en eftersändning. Då pratar studion med prisvinnare, samtidigt som andra highlights från kvällen utlovas.
Under Idrottsgalans sändning på SVT Play kommer alla kunna ställa frågor till studions gäster via #idrottsgalan och på chatten som finns på svtsport.se.
Kvällens program
Sändningstider Idrottsgalan:
Röda mattan – kl 16.45-17.30 i SVT Play, med Brita och Nassim.
Uppsnack – kl 18.30-20.00 i SVT Play, med Brita, Nassim och gäster.
Idrottsgalan – kl 20.00-22.30 i SVT1 och SVT Play, med Kristin Kaspersen.
Eftersnack – kl 22.30-23:00 i SVT Play, med Brita, Nassim och gäster.
Idrottsgalan sänds i SVT1 och SVT Play måndag 15 januari 2018 kl 20:00
Mest lästa just nu
Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.
Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid SGF:s årsmöte 5-6 april.
SHL-ettan Brynäs nobbades helt av Tre Kronors förbundskapten Sam Hallam då han presenterade sin trupp till Beijer Hockeys Games, 6-9 februari, då Avicci Arena återinvigs efter en totalrenovering i miljard-klassen.
Ingen Brynäs-spelare föll Sam Hallam i smaken, det är förstås anmärkningsvärt. Som nykomling har Brynäs krossat allt motstånd, slagit knock på förhandstipsen i höstas och framstår nu som en seriös guldkandidat
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Ängelholms kommun föregår med gott exempel och bildar skolar för många andra kommuner. Skåningarna går ut öppet med hur mycket de vill sponsra föreningarna i bygden. Och de uppger också hur mycket pengar respektive klubb får.
Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.
Närmast kan vi se fram emot hockeyns Nations Cup i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.
Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.
På tisdagen tillkännagav MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.
Skriv kommentar