Hårdare tag mot långsamt spel

Långsamt spel har under lång tid varit ett gissel på golfbanorna. För spelare, publik, tv-tittare. Nu skärper Europatouren reglerna och PGA-touren lovar att hänga på. Pliktslag och böter väntar när spelarna överskrider tiden. Bra men böterna är för låga!

Nej, detgår inte att gå omkring och drälla. Nu måste det bli fart på golfspelarna.

 

En annan åtgärd kan bli att minska antalet spelare i bollen. Från fyra spelare till tre för att spelet ska gå snabbare. De nya reglerna gäller från 2020 års säsong. 

De nya reglerna: Första spelare att slå har 50 sekunder på sig. Andra respektive tredje spelaren har 40 sekunder på sig. Om en spelare överträder tidsgränsen två gånger utdelas ett pliktslag. Hamnar en spelare på klockan 15 gånger under en säsong får han böta 260 000 kronor. Enligt dagens bestämmelser är bötessumman 90 000 kronor.

Det sved för Oosthuizen

 Jag tycker att 260 000 är för litet. Ta till exempel British Open-vinnaren, sydafrikanen Louis Oosthuizen, som spelat in 254 miljoner kronor. Han fick böta för långsamt spel. Summan: 3 000 euro. Han grät säkert hela vägen till banken. Nej, hårdare tag behövs, inför högre böter. Det måste svida ordentlig. Avstängning från en tävling eller två? Varför inte.

En annan ny regel: om en boll hamnar ur position eller att spelaren bryter mot tidsreglerna får han ett slags plikt efter två tidsöverträdelser. Nu krävs det flera tidsöverträdelser för att få pliktslag.

Initiativet kommer efter de senaste veckornas storm runt snigelspelaren Bryson DeChambeau, den 25-årige amerikanens uppträdande i Northen Trust Open i slutet av augusti. Han tog tillexempel två minuter och 15 sekunder på sig för att slå en putt på 2,4 meter - som han missade. Åtgärd? Ingen. Efteråt skyllde han ifrån sig.

Italienaren Eduardo Molinari blev så arg att i ett twitterinlägg lade ut en lista över vilka spelare på Europatouren som varit på klockan för långsamt spel och hur många gånger. Tufft gjort. Utöver Oosthuizen var det bara två spelare som ådrog sig böter för långsamt spel: sydafrikanen Erik van Rooyer och spanjoren Adrian Otaegui. De åkte på samma hisnande belopp som Oosthuizen.

”Domarna vågar inte”

Brook Koepka, som vann tre av årets majors säger att domarna plockar fram klockan men de vågar inte straffa spelarna.

- Vet man att man är på klockan är det väl tillräckligt att sätta fart, säger Koepka.  Han får medhåll av Rory McIIroy som säger ”dags att börja plikta”. Koepka och McIIlroy har den senaste tiden kritiserat det långsamma spelet.

Det är när en grupp hamnar för långt bak framförvarande grupp som klockan kommer in i bilden. I de nya reglerna, som omfattas av fyra punkter. sägs också att spelarna ska lära sig kommunicera bättre med varandra för att hindra långsamt spel.

 Keith Pelley, vd för Europatouren, säger att de nya reglerna kommer att göra stor skillnad och förbättrar upplevelsen för båda spelare och åskådare.

Fan tro´t.

Göran Söderlund

Fakta

Källor: Golf.se; SportExpressen.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.

AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.