Hårdare tag mot långsamt spel

Långsamt spel har under lång tid varit ett gissel på golfbanorna. För spelare, publik, tv-tittare. Nu skärper Europatouren reglerna och PGA-touren lovar att hänga på. Pliktslag och böter väntar när spelarna överskrider tiden. Bra men böterna är för låga!

Nej, detgår inte att gå omkring och drälla. Nu måste det bli fart på golfspelarna.

 

En annan åtgärd kan bli att minska antalet spelare i bollen. Från fyra spelare till tre för att spelet ska gå snabbare. De nya reglerna gäller från 2020 års säsong. 

De nya reglerna: Första spelare att slå har 50 sekunder på sig. Andra respektive tredje spelaren har 40 sekunder på sig. Om en spelare överträder tidsgränsen två gånger utdelas ett pliktslag. Hamnar en spelare på klockan 15 gånger under en säsong får han böta 260 000 kronor. Enligt dagens bestämmelser är bötessumman 90 000 kronor.

Det sved för Oosthuizen

 Jag tycker att 260 000 är för litet. Ta till exempel British Open-vinnaren, sydafrikanen Louis Oosthuizen, som spelat in 254 miljoner kronor. Han fick böta för långsamt spel. Summan: 3 000 euro. Han grät säkert hela vägen till banken. Nej, hårdare tag behövs, inför högre böter. Det måste svida ordentlig. Avstängning från en tävling eller två? Varför inte.

En annan ny regel: om en boll hamnar ur position eller att spelaren bryter mot tidsreglerna får han ett slags plikt efter två tidsöverträdelser. Nu krävs det flera tidsöverträdelser för att få pliktslag.

Initiativet kommer efter de senaste veckornas storm runt snigelspelaren Bryson DeChambeau, den 25-årige amerikanens uppträdande i Northen Trust Open i slutet av augusti. Han tog tillexempel två minuter och 15 sekunder på sig för att slå en putt på 2,4 meter - som han missade. Åtgärd? Ingen. Efteråt skyllde han ifrån sig.

Italienaren Eduardo Molinari blev så arg att i ett twitterinlägg lade ut en lista över vilka spelare på Europatouren som varit på klockan för långsamt spel och hur många gånger. Tufft gjort. Utöver Oosthuizen var det bara två spelare som ådrog sig böter för långsamt spel: sydafrikanen Erik van Rooyer och spanjoren Adrian Otaegui. De åkte på samma hisnande belopp som Oosthuizen.

”Domarna vågar inte”

Brook Koepka, som vann tre av årets majors säger att domarna plockar fram klockan men de vågar inte straffa spelarna.

- Vet man att man är på klockan är det väl tillräckligt att sätta fart, säger Koepka.  Han får medhåll av Rory McIIroy som säger ”dags att börja plikta”. Koepka och McIIlroy har den senaste tiden kritiserat det långsamma spelet.

Det är när en grupp hamnar för långt bak framförvarande grupp som klockan kommer in i bilden. I de nya reglerna, som omfattas av fyra punkter. sägs också att spelarna ska lära sig kommunicera bättre med varandra för att hindra långsamt spel.

 Keith Pelley, vd för Europatouren, säger att de nya reglerna kommer att göra stor skillnad och förbättrar upplevelsen för båda spelare och åskådare.

Fan tro´t.

Göran Söderlund

Fakta

Källor: Golf.se; SportExpressen.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mjällby AIF toppar allsvenskan, men säljer samtidigt spelare och stärker egna kapitalet rejält på ett egentligen sensationellt sätt. 

I söndags sluttfördes förhandlngarna runt t succémittfältaren Nicklas Röjkjaer som lämnar Mjällby. AIF 26-åringen har skrivit på för danska FC Nordsjälland. Samtidigt står det klart att klubben har sålt spelare för runt 60 miljoner på bara några år, vilket faktiskt är en del av strategin att bygga en starkare förening och då ingår att säkra en ekonomisk framtid - och av bara farten förstärka - så pass att laget övertar och behåller ledningen i allsvenskan.

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Ett ståtligt och fashionabelt bygge för 14,6 miljarder, den jättesatsningen kan ersätta Scandinavium i Göteborg

Om planerna skulle förverkligas överträffas alla andra satsningar i Sverige.

En arkitekttävling om hur de nya arenorna slutligen ska se ut är redan inledd. Och göteborgarna själva ska få rösta för att bli delaktiga i valet.

Gothia Cup bara bara fortsätter att växa. Snart räcker inte ens Ulevi till för invigningen.  Där är det fullsatt intill sista decimetern vid öppningsshowen.

Arangörerna vill att så många som möjligt av gästerna från jordens alla hörn ska få vara med på inmarschen och uppleva den flera timmar långa musikshkavalkaden och det gigantiska fyrverkeriet på nära håll.

Sveriges största event, oavsett bransch eller sammanhang tar andan ur alla närvarande

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet  oh rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.

– Jag är supertaggad, säger Jonas .

I Djurgårdens nysatsning i SHL var 18-årige Anton Frondell ett bärande namn. Efter 11 mål i Hockeyallsvenskan och stort genombrott i den tuffa kvalserien mot AIK hade kraftfulle Frondell, 94 kg. en säker plats i l sportchefen Niklas Wikegårds ledande formationer.

I den årliga NHL-draften, nu i Los Angeles, förändrades allt, sedan  Anton Frondell, 18 år ,uppväxt i Trångsund söder om Stockholm,  valts som nummer tre av Chicago.